Nawigacja

Aktualności

Prezentacja albumu „August Hlond 1881–1948” – Bielsko-Biała, 28 stycznia 2019

W poniedziałek 28 stycznia 2019 r. w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbyła się prezentacja albumu Łukasza Kobieli „August Hlond 1881–1948”. 

Spotkanie otworzył dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek, który w kilku zdaniach przedstawił życiorys Augusta Hlonda i jego związki ze Śląskiem, a nawet Podbeskidziem. Zasygnalizował rolę Księdza Prymasa w historii Polski, a następnie oddał głos zaproszonemu prelegentowi. Ukazując postać Augusta Hlonda autor albumu skupił się na okresie II wojny światowej i trzech ostatnich, powojennych latach jego życia. Łukasz Kobiela przedstawił trudny dla niego pobyt w Watykanie, tułaczkę po klasztorach we Francji, próbę powrotu na stolice biskupie w Poznaniu i Gnieźnie, a także czas uwięzienia przez Niemców. Prezentował fragmenty tekstów i źródeł ukazujących niezłomną postawę i heroiczną walkę Augusta Hlonda o uzdrowienie moralne narodu, stanowiące bezkompromisową ocenę źródeł ówczesnego zła, które doprowadziło do zniewolenia Polski. Nie obyło się bez ciekawych anegdot dotyczących okoliczności jego powrotu do Polski, perypetii z komunistami w Pradze, sowieckimi patrolami, próbami zawłaszczenia auta, którym podróżował wraz z towarzyszącymi mu osobami, przez sowieckich żołdaków. Pod koniec spotkania było wiele pytań między innymi dotyczących okoliczności śmierci prymasa. 

Biografia Augusta Hlonda może uchodzić za symbol losu Polaków żyjących na przełomie XIX i XX w. Wzrastanie w tęsknocie za ojczyzną – wymarzoną i, zdawać by się mogło, nieosiągalną. Patriotyzm dnia codziennego, przejawiający się w działalności społecznej i kulturalnej, a także przeżywany niejednokrotnie z daleka, tak jak w wypadku młodego Augusta Hlonda, który musiał wyjeżdżać w związku z nauką i pracą duszpasterską. I w końcu – gdy ziścił się sen pokoleń – radość z odzyskanej ojczyzny, a zaraz potem praca nad jej odbudową – przerwana przez wojnę i dramat emigracji. Powrót do zniszczonego kraju i kolejna walka, tym razem z bezbożnym komunizmem. Te wszystkie elementy biografii prymasa Hlonda mogłyby opisywać dzieje setek tysięcy Polaków. Dlatego wygłoszone po przyjeździe do kraju słowa, że „Polska żyje nadal pod znakiem krzyża, chce iść w przyszłość z Chrystusem”, brzmią tak autentycznie i oddają pełnię jego doświadczeń.

Instytut Pamięci Narodowej, publikując niniejszy album, oddaje hołd postaci prymasa Hlonda w siedemdziesiątą rocznicę jego śmierci, przypadającą w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Polski. Jeszcze w czasie wojny kardynał mówił do rodaków: „Strzeżmy tężnego ducha, by nim Polskę odbudować i nim jej nowe życie natchnąć. Rzeczpospolita idzie ku nam w chwale, wywalczona i odbita, sercami dźwignięta! Idzie ku nam jak jasność po burzy, jak słońce po nocy, jak sprawiedliwość po krzywdzie, jak sąd boży nad gwałtem. Rozpostrze się możnie!”.

Jarosław Szarek (fragment wstępu)

 

do góry