Nawigacja

Aktualności

Zapomniana wojna zapomnianych żołnierzy? Wokół wojennej pamięci polskich i czechosłowackich legionistów – Katowice, 18 grudnia 2018

Spotkanie autorskie z dr. Marcinem Jarząbkiem

18 grudnia 2018 r. w  Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10 odbyło się spotkanie autorskie z dr. Marcinem Jarząbkiem (Uniwersytet Jagielloński), poświęcone jego książce „Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego“ (Universitas, 2017). Moderację poprowadził dr Sebastian Rosenbaum (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach).

W książce Legioniści i inni Autor analizuje, w jaki sposób przeżycia wojenne żołnierzy Wielkiej Wojny były w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego przetwarzane i jak formowały pamięć zbiorową. W obu państwach odgórne interpretacje wojny jako czynu legionowego i walki o niepodległość zdominowały doświadczenia większości pozostałych żołnierzy. Legioniści uważali się za zwycięzców i bohaterów.  "Dla obu pamięci centralna była idea wodza i służących mu wiernie żołnierzy. Obie budowały kult bohaterów (zarówno zmarłych, jak i żywych), podkreślały wagę poświęcenia dla sprawy i bohaterskiej śmierci. (…) Zbiorowa pamięć o wojnie w jej narodowych ramach była dla weteranów głównym źródłem przekonania o własnej wartości, uzasadnieniem roli pełnionej w społeczeństwie, czynnikiem nadającym sens wszystkim wojennym tragediom i odpowiedzią na pytania o politykę czy gospodarkę", pisze Marcin Jarząbek.

Publikacja była nominowana w konkursie „Książka Historyczna Roku”.

 

 

 

 

do góry