Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności – Czechowice-Dziedzice, 10 listopada 2018

Podczas uroczystości dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach odczytał list Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka skierowany do władz miasta i jego mieszkańców.

Czechowickie obchody związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę odbywają się w dniach 10-11 listopada, a ich kulminacyjnym momentem było odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności, który stanął na nowym Skwerze Stulecia. Wydarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie 10 listopada. Podczas uroczystości dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach odczytał list Prezesa IPN dr. Jarosława  Szarka skierowany  do władz miasta i jego mieszkańców.

Wyjątkowo uroczyste świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się w Czechowicach-Dziedzicach już w październiku. Na placu Jana Pawła II otwarto wystawę plenerową pt. „Nasza Niepodległość”. Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Urząd Miejski.

Na dwudziestu planszach zaprezentowano Legionistów z Dziedzic, Czechowic i okolic, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. Oglądając wystawę można zapoznać się także z historią pierwotnego Pomnika Wolności, który stał naprzeciw dworca kolejowego i został zburzony przez Niemców w 1939 r.

Program

 

do góry