Nawigacja

Aktualności

Katowicki oddział IPN na jasnogórskich obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Częstochowa, 4 listopada 2018

Nie wyobrażalibyśmy sobie, żeby taka uroczystość, jak ta dzisiejsza u stóp Jasnej Góry, mogła się odbyć bez prezentacji wystawy „Ojcowie Niepodległości“ – powiedział Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN

W niedzielę, 4 listopada, na Jasnej Górze odbyły się główne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nad którymi narodowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda. W sanktuarium przygotowano na ten dzień  wiele wyjątkowych, a nawet spektakularnych wydarzeń, jak np. wywieszenie przez komandosów stumetrowej flagi z wieży oraz inauguracja specjalnej iluminacji wieży.

Główne uroczystości zainaugurowała dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dzieci i młodzież złożyły w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich odbył się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotarł barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową.

Na błoniach odbyla się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r., przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną. Polegała na symbolicznym odtworzeniu zajęcia Jasnej Góry przez oddział Polskiej Siły Zbrojnej kpt. Artura Wiśniewskiego i rozbrojenia stacjonującej tam załogi austriackiej.

W programie ponadto m.in. prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez Oddział IPN w Szczecinie. Na błoniach w trakcie pikniku patriotycznego katowicki oddział IPN zaprezentował swoją ofertę wydawniczą, można było zakupić publikacje Instytutu.

***

Kpt. Artur Wiśniewski (1890-1920) żołnierz I Brygady Legionów Polskich, w 1918 r. żołnierz Polskiej Siły Zbrojnej. 4 listopada 1918 r. dowodził przejęciem Jasnej Góry z rąk austriackich. Uczestnik walk o Śląsk Cieszyński i o Małopolskę Wschodnią. Zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej, broniąc Nasielska w 1920 r.  Za wykazane męstwo odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. 

Fot. A. Sznajder, S. Brzeźniak.

Relacja TVP 3 Katowice.

jasnagora.com

do góry