Nawigacja

Aktualności

IPN na Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, 25–26 października 2018

Podczas Zjazdu prezentowana była wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie

25 października prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wziął udział w Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”, który obraduje w dniach 25–26 października w hotelu Scout w Częstochowie (ul. Drogowców 12). – Za sto lat będzie się pamiętać o narodach XX w. jedynie kilka faktów. Nie ma wątpliwości, że jednym z nich będzie Solidarność. Dlatego trzeba strzec tej pamięci – mówił podczas wystąpienia na zjeździe prezes IPN.

Wydarzeniem towarzyszącym obradom była prezentacja  wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez Oddział IPN w Szczecinie. – Na pierwszym zjeździe Solidarności w 1981 r. gościem był legionista, obrońca Lwowa gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz. A teraz Solidarność gości wystawę „Ojcowie Niepodległości” – przypomniał prezes Szarek, nawiązując do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918–1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Wystawa do końca roku będzie eksponowana w blisko 120 miejscowościach w ramach akcji „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«”.

* * *

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania nad NSZZ Solidarność w ramach Centralnego Projektu Badawczego „Opozycja i opór społeczny w PRL w latach 1956–1989”. Jednym z podstawowych zadań projektu jest kontynuowanie prac nad wielotomową publikacją Encyklopedia Solidarności.

      

IPN prowadzi także portal sierpien1980.pl

Wybrane publikacje o „Solidarności”

Przypominamy wielotomową pozycję NSZZ „Solidarność” 1980–1989, ukazującą dzieje „Solidarności” i towarzyszącego jej ruchu społecznego.

do góry