Nawigacja

Aktualności

Promocja albumu Łukasza Kobieli „August Hlond 1881-1948” – Katowice, 4 października 2018

4 października 2018 r., o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (III piętro) odbyła się promocja albumu Łukasza Kobieli „August Hlond 1881-1948”. W spotkaniu udział wziął autor publikacji.

Biografia Augusta Hlonda może uchodzić za symbol losu Polaków żyjących na przełomie XIX i XX w. Wzrastanie w tęsknocie za ojczyzną – wymarzoną i, zdawać by się mogło, nieosiągalną. Patriotyzm dnia codziennego, przejawiający się w działalności społecznej i kulturalnej, a także przeżywany niejednokrotnie z daleka, tak jak w wypadku młodego Augusta Hlonda, który musiał wyjeżdżać w związku z nauką i pracą duszpasterską. I w końcu – gdy ziścił się sen pokoleń – radość z odzyskanej ojczyzny, a zaraz potem praca nad jej odbudową – przerwana przez wojnę i dramat emigracji. Powrót do zniszczonego kraju i kolejna walka, tym razem z bezbożnym komunizmem. Te wszystkie elementy biografii prymasa Hlonda mogłyby opisywać dzieje setek tysięcy Polaków. Dlatego wygłoszone po przyjeździe do kraju słowa, że „Polska żyje nadal pod znakiem krzyża, chce iść w przyszłość z Chrystusem”, brzmią tak autentycznie i oddają pełnię jego doświadczeń.

Instytut Pamięci Narodowej, publikując niniejszy album, oddaje hołd postaci prymasa Hlonda w siedemdziesiątą rocznicę jego śmierci, przypadającą w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Polski. Jeszcze w czasie wojny kardynał mówił do rodaków: „Strzeżmy tężnego ducha, by nim Polskę odbudować i nim jej nowe życie natchnąć. Rzeczpospolita idzie ku nam w chwale, wywalczona i odbita, sercami dźwignięta! Idzie ku nam jak jasność po burzy, jak słońce po nocy, jak sprawiedliwość po krzywdzie, jak sąd boży nad gwałtem. Rozpostrze się możnie!”.

dr Jarosław Szarek (fragment wstępu)

Album zawiera 400 niepublikowanych zdjęć. W publikacji znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego August Hlond opuścił Polskę w 1939 roku.

Organizatorzy spotkania: Oddział IPN w Katowicach oraz Stowarzyszenie Pokolenie.

Patronat medialny: Tygodnik Katolicki „Niedziela“, Nasz Dziennik, wSieci Historii, Polskie Radio 24, TVP Historia.

Relacja Gościa Katowickiego.

 

do góry