Nawigacja

Aktualności

„Mój pierwszy zeszyt”. Projekt IPN dla pierwszoklasistów z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Celem akcji jest przypomnienie o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zeszyty trafią do uczniów w całym kraju także i do tych na Śląsku i w Zagłębiu - mówił Ryszard Mozgol z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

3 września 2018 r., z okazji inauguracji roku szkolnego 2018/2019, Instytut Pamięci Narodowej przygotował ogólnopolską akcję edukacyjną, polegającą na przekazaniu każdemu spośród pierwszoklasistów zeszytów z wizerunkami Ojców Niepodległości.

Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach uczestniczył w inauguracji roku szkolnego pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej nr 17 im. Jana Pawła II w Chorzowie oraz w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Celem akcji jest przypomnienie o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zeszyty trafią do uczniów w całym kraju także i do tych na Śląsku i w Zagłębiu - mówił Ryszard Mozgol z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Akcja „Mój pierwszy zeszyt” odbywa się  także w województwie śląskim. Uczniowie otrzymali zeszyty do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego. Akcja rozpowszechniania zeszytów z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest organizowana we współpracy Oddziału IPN w Katowicach ze Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach. Ze względów organizacyjnych akcja wsparta była przez pracowników Oddziałowego Biura Administracyjno-Gospodarczego oraz Oddziałowego Archiwum katowickiego oddziału IPN. Rozpowszechnianie zeszytów odbyło się pomiędzy 28 a 31 sierpnia 2018 r. w czasie spotkań organizowanych przez delegatury ŚKO z dyrektorami szkół podstawowych w województwie śląskim.

Odbyło się siedem takich spotkań: 28 sierpnia – Bielsko-Biała, 29 sierpnia – Częstochowa, Rybnik, Gliwice, 30 sierpnia – Sosnowiec, Bytom, 31 sierpnia – Katowice.

W województwie śląskim zeszyty otrzymało około pięćdziesiąt tysięcy dzieci rozpoczynających naukę w klasach pierwszych szkoły podstawowej.

Kontakt dla szkół: Tomasz Gonet mail: tomasz.gonet@ipn.gov.pl, tel. 32 207 07 15.

 Relacja Radia eM

do góry