Nawigacja

Aktualności

Zmarł Adam Pawlik – Bielsko-Biała, 16 sierpnia 2018

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adama Pawlika, jednego z najważniejszych działaczy podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu. Zmarł 16 sierpnia w wieku 63 lat.

Adam Pawlik urodził się 9 stycznia 1955 roku w Bielsku-Białej. Pracował jako elektryk w bielskiej „Indukcie”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został jednym z najważniejszych działaczy podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej „Trzeci Szereg“ NSZZ „Solidarność“ Regionu Podbeskidzie – był zastępcą szefa „Trzeciego Szeregu“ Jerzego Binkowskiego i głównym kolporterem biuletynu „Solidarność Podbeskidzia“ (a sporadycznie także jego drukarzem). Jego żona Magdalena zajmowała się sporządzaniem matryc do druku w/w biuletynu, sporadycznie także jego drukiem.

Oboje zostali aresztowani 17 października 1983 roku. Adam wyszedł z aresztu po dziewięciu miesiącach. Postępowanie karne w jego sprawie zostało umorzone na mocy amnestii. Później był jeszcze kilkakrotnie zatrzymywany przez SB.

Przez wiele lat Adam Pawlik chorował. W ostatnim czasie był już przykuty do łóżka. W ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Adamowi Pawlikowi Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To pierwsze odznaczenie Adam Pawlik z powodu choroby przyjął w swoim domu z rąk przedstawicieli katowickiego Oddziału IPN. Drugiego już nie zdążył odebrać…

Rodzinie oraz wszystkim krewnym i przyjaciołom śp. Adama Pawlika składamy wyrazy współczucia i solidarności w bólu.

Pogrzeb ś.p. Adama Pawlika odbył się we wtorek, 21 sierpnia. Msza św. została odprawiona w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim w Bielsku-Białej, uroczystość pogrzebowa odbyła się na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Cześć Jego pamięci!

 

do góry