Nawigacja

Aktualności

Piknik rodzinny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – Katowice, 15 sierpnia 2018

Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”

15 sierpnia na Rynku w Katowicach odbył się piknik rodzinny zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowany przez Narodowy Bank Polski. Katowicki oddział IPN był partnerem wydarzenia.

W trakcie pikniku  można było zobaczyć na telebimie transmisję widowiska „Wolność we krwi“. To opowieść o zwykłej polskiej rodzinie, której losy splatają się z naszą historią ostatnich stu lat. Radość z odzyskanej niepodległości. Miłość i marzenia o przyszłości w zderzeniu z wielkimi dramatami oraz trudami i troskami dnia codziennego. Pełna ciepła i emocji opowieść o sile rodziny. Widowisko wzbogacone znanymi utworami muzycznymi w nowej, zaskakującej aranżacji. W widowisku wystąpili m.in.: Radosław Pazura, Joanna Moro, Wiktoria Gąsiewska, Mateusz Banasiuk, Dominika Ostałowska, Katarzyna Dereń, Artur Chamski, Kazimiera Utrata, Jarosław Jakimowicz, Maria Tyszkiewicz, Jerzy Grzechnik, Marek Kaliszuk, Przemysław Cypriański, Mateusz Jakubiec, Jacek Lenartowicz, Darek Kordek, Marek Molak, Bogdan Kalus.

Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”, która była dostępna dla zwiedzających w dniach od 14 do 16 sierpnia na katowickim Rynku. Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie wystawa składa się z 20 paneli. Część wstępna zawiera m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę Niepodległości, mapę Polski z lat 1918-1923 ukazującą procesy kształtowania się granic polskich, a także pierwszą stronę „Monitora Polskiego” z 11 listopada 1918 r. W głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają wielkoformatowe zdjęcia postaci oraz ich krótkie biogramy.

Program pikniku:

od 18.00

  • Konkursy i zabawy dla dzieci.
  • Występ operetkowy „Za mundurem panny sznurem”.
  • Pokazy sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych.
  • Stoisko NBP (zamiana monet okolicznościowych, materiały edukacyjne, rozpoznawanie autentyczności banknotów).
  • Prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”.
  • Stoisko Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
  • Kuchnia polowa (wojskowa grochówka).

20.30 Transmisja widowiska „Wolność we krwi“.

Wstęp wolny!

do góry