Nawigacja

Aktualności

„Stalinowska geneza operacji narodowościowych w ZSRS na przykładzie operacji polskiej NKWD” – Katowice, 16 sierpnia 2018

Wykład odbył się w ramach wydarzeń upamiętniających 81. rocznicę rozpoczęcia operacji antypolskiej NKWD – sowieckiego ludobójstwa na Polakach z lat 1937-1938

16 sierpnia w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (III piętro), odbyła się prelekcja Ryszarda Mozgola (naczelnika OBEN IPN Katowice) „Stalinowska geneza operacji narodowościowych w ZSRS na przykładzie operacji polskiej NKWD”.

„Operacja polska” NKWD została przeprowadzona w latach 1937–1938 w ramach Wielkiego Terroru. To jedna z największych, a najmniej znanych zbrodni na Polakach, wynikająca z Rozkazu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS  z dnia 11 sierpnia 1937 r., wydanego przez ówczesnego Ludowego Komisarza NKWD Nikołaja Jeżowa. Spośród miliona rodaków, którzy w wyniku traktatu ryskiego zawartego w 1921 r. między II Rzeczpospolitą a bolszewicką Rosją znaleźli się za naszą wschodnią granicą, wymordowano być może nawet 200 tysięcy osób. Przywiązani do polskości i katolicyzmu, zostali uznani za szpiegów i sabotażystów, których trzeba zlikwidować.

W dniach od 14 do 31 sierpnia 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (III piętro) jest prezentowana wystawa „Ofiary zbrodni. Operacja antypolska NKWD 1937–1938”.

Wstęp wolny!

do góry