Nawigacja

Aktualności

Wyjazd finalistów IV edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – Ravensbrück, 18–21 maja 2018

W dniach 18–21 maja 2018 r. finaliści IV edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” wraz z opiekunami i organizatorami odwiedzili Miejsce Pamięci i Przestrogi Ravensbrück.

Wizyta rozpoczęła się wieczornym piątkowym spotkaniem przy jeziorze – miejscu, do którego wrzucano prochy Więźniarek – krótkim wprowadzeniem i wspólną modlitwą.

W sobotę, 19 maja, uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu Ravensbrück. Zwiedzili budynek komendantury i znajdującą się w nim wystawę stałą, dom komendanta oraz teren obozu koncentracyjnego, szwalni, miejsce straceń i krematorium. Złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach szczególnie ważnych dla wszystkich Polaków, m.in. pod tablicą upamiętniającą czterdzieści tysięcy Polek, które znalazły się w Ravensbrück.

Niedziela rozpoczęła się od wizyty na cmentarzu w pobliskim miasteczku Furstenberg, gdzie zapalone zostały znicze na mogiłach pochowanych tu Polek. Później cała grupa udała się do Berlina. Po mszy świętej oraz przemiłym spotkaniu z Polakami z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie rozpoczęło się zwiedzanie miasta. Dzięki Pawłowi Woźniakowi, naszemu przewodnikowi, uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca, m.in. Więzienie Plötzensee, Galerię East Side przy ul. Warszawskiej – najdłuższy fragment zachowanego Muru Berlińskiego, Muzeum – Topografia Terroru zlokalizowane w miejscu budynków, które w czasie nazistowskich Niemiec od 1933 r. do 1945 r. były siedzibami głównymi Gestapo i SS, Reichstag i Bramę Brandenburską oraz pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

Wyjazd był czasem niezwykłej, żywej lekcji historii, czasem zadumy i refleksji, czasem wzruszeń i ogromnych emocji. Był także czasem spędzonych wspólnie chwil w gronie nowych przyjaciół i znajomych. Dzięki łączności telefonicznej z dr Wandą Półtawską cała grupa miała okazję uczestniczyć w jedynych w swoim rodzaju rekolekcjach dotyczących życia, przyjaźni, młodości i historii. Wieczorne śpiewy przy dźwiękach gitary po raz kolejny stały się mostem pokoleń – śpiewano głośno „Czerwone maki”, „Warszawiankę”...

Foto: Michał Neumann, Ewelina Małachowska, Bartosz Januszewski.

do góry