Nawigacja

Aktualności

Rzecz o 74 Górnośląskim Pułku Piechoty. II Harcerska Noc Muzeów w Lublińcu, 12 maja 2018

„Rzecz o 74 Górnośląskim Pułku Piechoty”, pod takim hasłem w sobotę 12 maja w Szkole Podstawowej nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu, odbyła się II Harcerska Noc Muzeów zorganizowana przez Hufiec ZHP Lubliniec, z udziałem m.in. Adama Kurusa, historyka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa oraz Jednostki Wojskowej Komandosów.

Na pierwszą część nocy muzeów złożyły się prelekcje Bartłomieja Zbączyniaka, przedstawiciela Hufca ZHP Lubliniec oraz Adama Kurusa, historyka wojskowości z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, który poprzez pryzmat kilkudziesięciu fotografii archiwalnych przedstawił historię 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w latach 1919 – 1939.

W części drugiej, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa omówili i zaprezentowali uzbrojenie oraz wyposażenie, którego żołnierze 74 Gpp używali w czasie ciężkich walk we wrześniu 1939 roku. Prelekcje dla dwóch grup odbyły się w szkolnej izbie pamięci poświęconej historii lublinieckiego pułku. W tym samym czasie, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca prezentował współczesne uzbrojenie i wyposażenie polskiego żołnierza, co było doskonałą lekcją poglądową i porównawczą dla wszystkich uczestników nocy muzeów.

Po krótkiej przerwie, uczestnicy przemaszerowali na pl. Pawła Golasia przed dawnymi koszarami 74 Gpp (obecnie zajmowanymi przez JWK), gdzie w ramach ostatniej części wydarzenia, Adam Kurus odczytał apel pamięci poświęcony oficerom i żołnierzom 74 Gpp poległym w walce z agresją niemiecką we wrześniu 1939 roku oraz w dalszych latach II wojny światowej. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem, na którym w grudniu 2017 roku umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą 95-tej rocznicy powrotu Ziemi Lublinieckiej do Macierzy oraz żołnierzom 74 Gpp za bohaterską postawę w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Warto dodać, że tablicę ufundowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, jako pierwszą tablicę pamiątkową w historii swego istnienia (od marca 2017 roku).

do góry