Nawigacja

Aktualności

Akademia Niepodległości w Cieszynie, 22 maja 2018

W programie wykłady prof. Andrzeja Chwalby i dr. Jerzego Kirszaka

22 maja 2018 r. w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbyła się kolejna sesja wykładowa Akademii Niepodległości. Wykładowcą otwierającym sesję był prof. Andrzej Chwalba, jeden z najwybitniejszych polskich historyków XIX i XX w., który cieszyńskiej publiczności dał się poznać niedawno, bo 11 listopada 2017 r., kiedy to w Ratuszu wygłosił wykład pt. „Księstwo cieszyńskie z polskiej perspektywy (1914-1918)”, towarzyszący otwieranej wówczas przez Książnicę Cieszyńską wystawie „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud“. We wtorek prof. A. Chwalba wygłosił wykład pt.: „Legionowy wysiłek“. Drugim prelegentem był dr Jerzy Kirszak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, którego wykład dotyczył jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, generała Kazimierza Sosnkowskiego. Więcej o tematyce oby wykładów i ich autorów przeczytać można na stronie Książnicy Cieszyńskiej

11 grudnia 2017 r. w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach otworzył Akademię Niepodległości. Jest to cykl wykładów, które – w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – odbywać się będą regularnie aż do 2021 r. Wykłady Akademii Niepodległości w Cieszynie organizowane są we współpracy Oddziału IPN w Katowicach z Książnicą Cieszyńską.

Akademia Niepodległości – to rozpoczęty w grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy roku 1921) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych. Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, należy sięgać do wątków lokalnych. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Ważne jest również, by każdorazowo mogło pojawić się konkretne przesłanie, bowiem cały cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Dla słuchaczy Akademii Niepodległości, przygotowane zostaną stylizowane na przedwojenne, indeksy akademickie, a na zakończenie roku akademickiego - wzory certyfikatów, zaś na absolutorium - wzorowane na przedwojennych, patenty oficerskie.

Fotorelacja Książnica Cieszyńska.

do góry