Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary“ – Bytom, 13-27 kwietnia 2018

Wydarzenie zorganizowano z okazji 80. rocznicy ogłoszenia prawd Polaków spod znaku Rodła

13 kwietnia 2018 r. w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, w Bytomiu, przy ul. Strzelców Bytomskich 11, odbyło się otwarcie wystawy IPN pt. „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary“. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział IPN w Katowicach oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, z okazji 80. rocznicy ogłoszenia prawd Polaków spod znaku Rodła. W programie prelekcja Tomasza Goneta (OBEN IPN w Katowicach). W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznjader, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Autorami wystawy są prof. Michał Lis i dr Bartosz Kuświk, została przygotowana przez Instytut Śląski i Delegaturę IPN w Opolu.

Pięć Prawd Polaków to przesłanie, które ma już 80 lat. Zostało ustanowione  na Zjeździe Polaków mieszkających w Niemczech 6 marca 1938 roku. Był to uniwersalny manifest trwania polskości, czerpiącej siłę z wierności narodowej tożsamości i wiary oraz służby Ojczyźnie i poczuciu obowiązku wobec niej.

1 .Jesteśmy Polakami

2. Wiara Ojców naszych wiarą dzieci naszych

3. Polak Polakowi bratem

4. Co dzień Polak narodowi służy

5. Polska naszą  Matką, nie wolno o Matce mówić źle

Osiemdziesiąt lat temu odbył się Berliński Kongres Polaków, jedno z najważniejszych wydarzeń integrujących Polaków w Niemczech. Wydarzenie to było dla naszych rodaków mieszkających za zachodnią granicą manifestacją odwagi i wiary. Nasi rodacy zwarli szeregi w okresie ogromnego zagrożenia ze strony agresywnej niemieckiej władzy i narodowosocjalistycznej idei, przepełnionej nienawiścią do wszystkiego co polskie. Dziś możemy spojrzeć na wydarzenia, które nastąpiły po kongresie. Tydzień później III Rzesza zawładnęła Austrią, rok później Czechosłowacją, aż w końcu postanowiła zająć Polskę, która 1 września 1939 roku podjęła próbę zatrzymania wojennej machiny Hitlera.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary”. Przedstawiono na niej historię Związku Polaków w Niemczech, zilustrowano przygotowania do Kongresu i jego przebieg oraz przyjęte na Kongresie Prawdy Polaków. Wystawa została  zaprojektowana przez Delegaturę IPN w Opolu w języku polskim i niemieckim. Ukazuje wpływ nowo powstałej II Rzeczypospolitej na życie Polaków w Niemczech i ich manifestacje polskości, zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakimi były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i na terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.

Wystawa była prezentowana do 27 kwietnia br.

Serdecznie zapraszamy!

do góry