Nawigacja

Aktualności

Prelekcja Zbigniewa Gołasza „Formacje policyjne na Górnym Śląsku w dobie walki o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej“ – Bytom, 22 marca 2018

22 marca 2018 r., o  godz. 9.00, w Bibliotece Publicznej Miejskiej im. prof. W. Studenckiego (plac Sobieskiego 3, sala wykładowa) odbyło się pierwsze spotkanie z  cyklu „O wolną Polskę, o polski Śląsk“.  Prelekcję na temat „Formacje policyjne na Górnym Śląsku w dobie walki o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej“ wygłosił Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Podczas spotkania prelegent przybliżył genezę powstania i strukturę formacji policyjnej na Górnym Śląsku oraz jej działalność w latach 1918-1922. Zaprezentowane zostały także zmiany do jakich dochodziło w tej jednostce w okresie jej aktywności. Na jednostkowych przykładach została przedstawiona historia trudnych wyborów mieszkańców tego regionu w omawianym okresie.

Zbigniew Gołasz – pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, autor artykułów poświęconych formacjom policyjnym w latach 1918-1922 na Górnym Śląsku i Policji Województwa Śląskiego w latach 1922-1939.

 

do góry