Nawigacja

Aktualności

XVI Rajd turystyczno-historyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym, 23 – 25 maja 2018

W dniach 23-25 maja 2018 r. odbył się XVI Rajd turystyczno-historyczny katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Żołnierzy Wyklętych” im. Edwarda Biesoka. Patronat nad projektem objął Okręg Śląska Cieszyńskiego Związku Żołnierzy  Narodowych Sił Zbrojnych.  Jak co roku organizacja Rajdu możliwa była dzięki współpracy z harcerzami ze Boguszowkciego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego „Ślady” z Rybnika – Boguszowic, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie tras i stanowisk koniecznych do przeprowadzenia testów sprawnościowych. Tym razem uczestnicy udali się w Beskid Śląski, kierując swe kroki na Błatnią, gdzie zginął w maju 1946 r. Edward Biesok „Edek” ze grupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”. Zbiórka uczestników miała miejsce na parkingu w Wapienicy przy ul. Tartacznej, skąd  wg. pierwotnych planów mieli przejść żółtym szlakiem przez Szyndzielnie do schroniska na Błatniej. W związku z pracami remontowymi na zaporze w Wapienicy szlak ten jednak był zamknięty dla ruchu turystycznego, w  związku z czym uczestnicy wyruszyli 23 maja o godzinie 10.00 szlakiem niebieskim do miejsca docelowego. W   tegorocznym rajdzie wzięło 9 drużyn: LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie, Technikum nr 3 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Gastronomicznych w Katowicach, Zespół Szkół Technicznych im. Mariana Batko w Chorzowie, Wodzisławska Drużyna Harcerzy „Wilki” im 5 Wileńskiej Brygady AK., Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych w Żorach.

Tradycyjnie już uczestnicy zmokli. Tym razem jednak, na szczęście, deszcz był przelotny i rajd odbył się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Wymarsz nastąpił około godziny 10.30. Po drodze odwiedziliśmy tzw. uroczysko ewangelików, gdzie uczestnicy wysłuchali  pogadanki na temat skomplikowanej historii Górnego Śląska oraz stosunków religijnych na Śląsku Cieszyńskim. Około godziny 13.00 dotarliśmy do miejsca noclegowego – schroniska na Błatniej, gdzie nastąpiło zakwaterowanie. Następnie uczestnicy udali się na obiad, po którym otrzymali koszulki rajdowe, przedstawiające Edwarda Biesoka i schronisko na Błatniej, zaprojektowane przez Jerzego Szałacińskiego. Następnie już „przemundurowani” wysłuchali wykładu Zbigniew Chmielnianka ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Śląska Cieszyńskiego, który opowiedział o patronie rajdu oraz historii odnalezienia jego grobu, ekshumacji i ponownego pochówku.  Następnie uczestnicy przystąpili do pisania tematycznego  testu historycznego, a po jego wypełnieniu wzięli udział w ogniskowej biesiadzie, której towarzyszyły występy gitarowe i wspólne śpiewy. Na tym zakończył się pierwszy dzień rajdu.  Wszyscy udali się na spoczynek. Nazajutrz bowiem czekały nowe  wyzwania.

W czwartek  24 maja, po śniadaniu uczniowie udali się w teren,  aby wziąć udział w testach sprawnościowych. Podczas wrześniowego rajdu w 2017 r. temperatura spadł do zaledwie 3 stopni Celsjusza. Obecnie oscylowała w okolicach 30 stopni. Bieg z przeszkodami, marsz na orientację strzelanie z broni pneumatycznej oraz zawody w rzucie granatem do celu, to już tradycyjne konkurencje. Po zakończeniu testów sprawnościowych uczestnicy i organizatorzy poszli na zasłużony obiad, po którym wszyscy uczestnicy przeszli do miejsca, w którym do czasu ekshumacji spoczywały szczątki Edwarda Biesoka, a następnie do dawnego pomnika funkcjonariuszy MO. W chwili obecnej pomnik poświęcony jest żołnierzom „Edka”.  Następnie miała miejsce gra-niespodzianka : „Wyspy”. Po jej zakończeniu organizatorzy przystąpili do sumowania wyników osiągniętych przez poszczególne zespoły i rozdania nagród.

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zdobyła  5 Wodzisławska Drużyna Harcerzy „Wilki”. Drugie miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, a trzecie Zespołu Szkół Budowalno-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu. W teście historycznym aż trzech uczestników zajęło 1 miejsce, zdobywając 39 z 45 możliwych do zdobycia punktów.

Po ogniskowej  kolacji, wszyscy udali się na odpoczynek. O godzinie 23.00 wzięli udział w specjalnie przygotowanej przez harcerzy grze nocnej.

W piątek, po śniadaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Wapienicy, gdzie na parkingu miało miejsce pożegnanie i uczestnicy udali się do miejsc zamieszkania.

 

 • W drodze na szczyt.
  W drodze na szczyt.
 • 2.	Wystąpienie Zbigniewa Chmielniaka ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Śląsk Cieszyński, na temat Edwarda Biesoka. Schronisko na Błatniej.
  2. Wystąpienie Zbigniewa Chmielniaka ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Śląsk Cieszyński, na temat Edwarda Biesoka. Schronisko na Błatniej.
 • Drzewo pod który odkryto mogiłę „Edka” z wyciętym monogramem Narodowych Sił Zbrojnych.
  Drzewo pod który odkryto mogiłę „Edka” z wyciętym monogramem Narodowych Sił Zbrojnych.
 • Mogiła Biesoka.
  Mogiła Biesoka.
 • Podczas gdy uczestnicy rzucają granatem.
  Podczas gdy uczestnicy rzucają granatem.
 • Harcerze liczą punkty i pilnują bezpieczeństwa.
  Harcerze liczą punkty i pilnują bezpieczeństwa.
 • Jedni strzelają.
  Jedni strzelają.
 • Inni ładują.
  Inni ładują.
 • Nie ma to jak w Beskidach.
  Nie ma to jak w Beskidach.
 • Dziewczyny z bronią.
  Dziewczyny z bronią.
 • Błatnia 917.
  Błatnia 917.
 • Drużyna z Katowic.
  Drużyna z Katowic.
 • Przeczołgaliśmy wszystkich.
  Przeczołgaliśmy wszystkich.
 • Pozwoliliśmy im się wybiegać.
  Pozwoliliśmy im się wybiegać.
 • Pochodzić po linie.
  Pochodzić po linie.
 • Robić inne dziwne rzeczy.
  Robić inne dziwne rzeczy.
 • Które obserwowano z zainteresowaniem.
  Które obserwowano z zainteresowaniem.
 • To gra niespodzianka - „Wyspy”.
  To gra niespodzianka - „Wyspy”.
 • Najlepszym w konkurencjach wręczyliśmy nagrody.
  Najlepszym w konkurencjach wręczyliśmy nagrody.
 • Oraz najlepszym drużynom Rajdu.
  Oraz najlepszym drużynom Rajdu.
 • Nie zapomnieliśmy o nauczycielach - którzy przygotowali drużyny.
  Nie zapomnieliśmy o nauczycielach - którzy przygotowali drużyny.
 • Ponoć było super.
  Ponoć było super.
 • Pamiątkowe zdjęcie.
  Pamiątkowe zdjęcie.
do góry