Nawigacja

Aktualności

V posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, 15 lutego 2018

15 lutego 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika odbyło się V posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.  Po przywitaniu członków Komitetu  przez Roberta Ciupę, zastępcę przewodniczącego Komitetu, głos zabrał dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Poinformował o programie wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, których głównym organizatorem jest katowcki oddział IPN. Pogratulował także przewodniczącemu Komitetu, dr. Andrzejowi Drogoniowi objęcia stanowiska dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu.

Następnie przewodniczący poszczególnych Komisji tematycznych przedstawili sprawozdania z prac podjętych w roku 2017.

Jako pierwsza głos zabrała Barbara Adamczyk (prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Katowicach), która podsumowała działalność Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci  Narodowych. W czasie wystąpienia podkreślała, że wizytacje pozwoliły ocenić stan miejsc pamięci narodowej oraz poziom opieki nad nimi. Zauważyła, że o ile wkład, w to zagadnienie, organizacji i stowarzyszeń  historycznych, organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwa, byłych żołnierzy oraz  lokalnych władz samorządowy jest zazwyczaj zadowalający, o tyle zaangażowane szkół i uczelni wyższych pozostawia wiele do życzenia.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Antoni Barciak, który podsumował działalność Komisji Historycznej. Podjęła ona przede wszystkim działania mające na celu rozszerzenie programu „Niepodległa” do roku 1922. Tak, aby w jego ramach możliwe było finansowanie uroczystości rocznicowych związanych z odzyskaniem nieodległości, a dotyczących stricte Górnego Śląska. Komisja nawiązała też kontakty z władzami wojewódzkimi oraz samorządowymi dzięki, którym możliwe stało się włączenie w organizację lokalnych obchodów.

Na spotkaniu omówiono też działalność Komisji ds. Wyróżnień. Dzięki jej  staraniem zmieniono regulamin Medalu „Reipublicae Memoriae Meritum”. Obecnie o jego nadanie może występować przewodniczący Komitetu.

Po podsumowaniu części sprawozdawczej głos zabrał sekretarz KOPWiM Jan Kwaśniewicz, który przedstawił prośbę o upamiętnienie Henryka Kurka, który został 4 września 1939 r. zastrzelony przez Niemców w Katowicach. Decyzją gremium sprawa została skierowana do dalszych prac w Komisji Historycznej.

           

do góry