Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 95. rocznicę powrotu Ziemi Lublinieckiej do Macierzy – Lubliniec, 7 grudnia 2017

Tablica jest pierwszą, która została ufundowana przez katowicki pion Upamiętniania Walk i Męczeństwa

7 grudnia 2017 r. w Lublińcu dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu Ziemi Lublinieckiej do Macierzy oraz w hołdzie żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty za bohaterską postawę w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Tablica została zamontowana na Pomniku Pamięci Poległych Za Polskość Ziemi Śląskiej (nr 132/03 w Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego).

Po okolicznościowych przemowach Edward Maniura, burmistrz Lublińca wraz z Janem Kwaśniewicz z pionu Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach wspólnie odsłonili tablicę. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Szkoły Podstawowej nr 4 im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty, która przygotowała uroczystą akademię. Ambitne przedstawienie wspaniale wkomponowało się w podniosłą atmosferę. Pozwoliło też widzom bliżej poznać losy 74. Pułku.

Miejsce, w którym odbywała się uroczystość było nieprzypadkowe. Pomnik, który obecnie stoi na Placu Golasia został postawiony w 1963 r., natomiast w okresie międzywojennym stał tam pomnik poświęcony powstańcom śląskim i wielkopolskim. W 1939 r. został on zburzony przez Niemców.

Fakt, że nowa tablica upamiętnia 74 Górnośląski Pułk Piechoty jest równie istotny. Żołnierze wkraczając w czerwcu 1922 r. przynieśli miastu upragnioną wolność. Miejscowość ta wkrótce stała się miejscem stacjonowania garnizonu. Swoista stabilizacja trwała do wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. jednostka ta bohatersko broniła Lublińca przed hitlerowskim najeźdźcą, następnie wycofała się wraz z Armią Kraków.

W potyczce 3 września 1939 roku pod Złotym Potokiem została rozbita Żołnierze, którzy przeżyli, przedostali się do Ciepielowa, gdzie podjęli ostatnią walkę. Do niewoli dostało się wówczas od 150 do 300 żołnierzy. Zostali oni przez Niemców na miejscu rozstrzelani.

****

Powyższa tablica jest pierwszą, która została ufundowana przez katowicki pion Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Biuro powstało w marcu 2017 roku i jego nadrzędnym celem jest opieka nad miejscami pamięci narodowej. W ramach działań finansowane są trwałe upamiętnienia, remont już istniejących i propagowanie wiedzy o ważnych dla historii województwa śląskiego miejscach.

 

 

do góry