Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Henryka Bolczyka „Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza” – Katowice, 4 stycznia 2017

Książka kapelana górników KWK „Wujek" w latach 1980-1981 oraz świadka historii pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981

 • Okładka książki Henryka Bolczyka „Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza”
 • Od lewej: ks. dr Henryk Bolczyk, prof. Krystyna Heska–Kwaśniewicz.
  Od lewej: ks. dr Henryk Bolczyk, prof. Krystyna Heska–Kwaśniewicz.
 • Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach - dr Andrzej Sznajder.
  Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach - dr Andrzej Sznajder.
 • Uczestnicy spotkania z ks. H. Bolczykiem w Przystanku Historia.
  Uczestnicy spotkania z ks. H. Bolczykiem w Przystanku Historia.
 • W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób ze świata kościoła, nauki, harcerzy i mieszkańcy Katowic.
  W spotkaniu wzięlo udział kilkadziesiąt osób ze świata kościoła, nauki, harcerzy, a także mieszkańcy Katowic.
 • Ks. dr Henryk Bolczyk.
  Ks. dr Henryk Bolczyk.
 • Bp Marek Szkudło, autor wstępu do książki ks. dr. Henryka Bolczyka,
 • Promocja książki Henryka Bolczyka „Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza”.
  Promocja książki Henryka Bolczyka „Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza”.

4 stycznia 2017 r., o godz.17.00, w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika , przy ul. Św. Jana 10 (III piętro) odbyła się promocja książki ks. dr. Henryka Bolczyka, kapelana górników KWK „Wujek" w latach 1980-1981 oraz świadka historii pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. pt.: „Krzyż nigdy nie umiera. Siedem stacji krzyża kopalni Wujek. Refleksje duszpasterza”. W spotkaniu wzięli udział: ks. dr. Henryk Bolczyk, autor promowanej publikacji, bp Marek Szkudło (autor wstępu do książki), dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach,  Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Moderacja dyskusji: prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Na spotkanie zapraszają: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Wydawnictwo Emmanuel.

Intencją autora tej książki jest wyrażenie podziwu i szacunku dla ludzi, którzy stanęli po stronie prawdy. I to jest bardzo czytelne. Nie da się jednak pominąć faktu, że ów podziw i szacunek zapisany na jej kartach spina jak wspólny mianownik tytuł: Krzyż nigdy nie umiera. Zamyślam się nad tymi słowami, mając w pamięci słowa św. Pawła: „szaleństwo krzyża”. To, co jest tak bardzo szalone, by postawić na szalach wagi z jednej strony prawdę, a z drugiej życie, jest przecież jednocześnie przejawem największej rozumności. „Księdza obecność pomaga nam być bardziej rozumnymi” - powiedzieli górnicy księdzu Henrykowi, kiedy prosili go o trwanie przy nich. Nie mogę ukryć, że ten fragment lektury uważam za jeden z najbardziej poruszających. Czy mógłbym trafniej ująć sens swojej codziennej posługi, niż jako pomoc powierzonym mi ludziom, by ich wybory były jak najbardziej rozumne? Nie wydaje mi się. Ale gdzieś na granicy tej właśnie rozumności widzę wciąż szaleństwo krzyża, i powiem wprost: to właśnie o tym jest ta książka. Drogi księże Henryku..., niech Pan Ci wynagrodzi trud, jaki w nią włożyłeś.

bp Marek Szkudło

Henryk Bolczyk  - Ksiądz archidiecezji katowickiej od 1962 r. Urodzony w Rudzie Śląskiej–Halembie w 1938 r. Ponad 15 lat Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, dr teologii i kapelan Jego Świątobliwości. Od maja 1980 r. do 1992 r. proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Katowicach. Wówczas w jej granicach znajdowała się kopalnia „Wujek". Jako proboszcz dwukrotnie prowadził rekolekcje dla górników i towarzyszył im w czasie strajku w stanie wojennym. Lata emerytury spędza w Carlsbergu, w centralnym ośrodku oazowym, gdzie zmarł założyciel Ruchu Światło-Życie ks. Franciszek Blachnicki.

Książka została wydana przez wydawnictwo Emmanuel oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Wstęp wolny!

do góry