Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Częstochowa, 2 grudnia 2016

–  W chwilach, gdy było tak trudno, na Jasnej Górze można było zaczerpnąć wolności – mówił w piątek w Częstochowie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, wręczając zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej Krzyże Wolności i Solidarności.

Prezes IPN uhonorował działaczy w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Przemawiając do zgromadzonych wielokrotnie nawiązywał do symboliki miejsca – znaczenia Częstochowy w dziejach kraju. – Może tu, w cieniu, choć lepiej byłoby powiedzieć, blasku, było łatwiej. To tutaj, jak mówił Jan Paweł II, można być zawsze wolnym – podkreślił szef Instytutu.

– To państwo tworzyli „Solidarność”, ten niezwykły ruch, który nawet w swoim znaku graficznym wyrażał wspólnotę; przecież to ludzie idący pod ręce z biało-czerwoną flagą nad literą „N”, która oznacza niepodległość – zwrócił uwagę prezes Szarek.

Jak przypomniał, po 1989 roku starano się przekonywać obywateli, że „Polska ma nic nie kosztować, że z Polski trzeba korzystać”. Tymczasem dziś – dodał – toczy się bój o emerytury dla komunistycznych oprawców. – Państwo macie zapewne te emerytury o wiele niższe niż funkcjonariusze bezpieki. Ale oni za te emerytury nie kupią wierności sumienia w wolnej Polsce. I za to w imieniu Państwa Polskiego dziękuję – podsumował prezes IPN.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Lista osób odznaczonych:

Ryszard Dylczyk

Zofia Dziewiątkowska

Adam Dziewiątkowski

Marek Dziubek

Stanisław Dziwiński

Piotr Głowacki

Jerzy Grzebieluch

Krzysztof Jawor  

Janusz Konieczko

Eugeniusz Ligór  

Kazimierz Maluchnik

Ryszard Nikodem

Agata Ostaszewska

Iwona Pasternak

Leszek Piwowarczyk

Bibianna Preisler–Trzmiel

Maciej Remiszewski

Witold Strąk

Jerzy Zając

Jerzy Zimny

Gerard Żakowski

Pośmiertnie:

Adam Banaszkiewiecz

Benedykt Bilnik

Józef Morawiec

Zenon Świerzy

 

Fot. M. Kobylańska

do góry