Nawigacja

Aktualności

Promocja pokonkursowej publikacji „»Niech świat pamięta o nas…« Losy osób deportowanych do ZSRS z terenu Górnego Śląska w 1945 r.” – Katowice, 31 maja 2016

31 maja 2016 r., o godz. 16.00, w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10, odbędzie się promocja pokonkursowej publikacji „»Niech świat pamięta o nas…«  Losy osób deportowanych do ZSRS z terenu Górnego Śląska w 1945 r.” pod red. dr Kornelii Banaś (IPN Katowice). W spotkaniu wezmą udział dr Kornelia Banaś oraz autorzy prac konkursowych.

Przypadająca w 2015 r. siedemdziesiąta rocznica wywózek Górnoślązaków do ZSRS stanowi pewną graniczną datę, która pozwala sądzić, że są coraz mniejsze szanse na uzyskanie nowych informacji od osób prywatnych na temat tych tragicznych w skutkach wydarzeń. Odchodzą bowiem ostatni ich uczestnicy i świadkowie.

Dlatego w czerwcu 2014 r. z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach został ogłoszony regionalny konkurs pod tytułem „»Niech świat pamięta o nas…«  Losy osób deportowanych do ZSRS z terenu Górnego Śląska w 1945 r.”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pisemnej lub filmowej relacji dotyczącej indywidualnej lub zbiorowych losów osób wywiezionych z obszaru Górnego Śląska w 1945 r. do ZSRS, co stwarzało możliwość dotarcia do nieznanych jeszcze i niepublikowanych materiałów. Prawie wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs, prezentowały nieznane dotąd losy mieszkańców Górnego Śląska. Książka zawiera wybrane prace uczestników konkursu.

Przedstawione w książce relacje potwierdzają losy tysięcy innych, deportowanych i tak długo oczekiwanych przez swoich najbliższych. To wstrząsające historie losów ojców i dziadków naszych bohaterów, czy też dalszych pokoleń o bolesnym i trudnym fragmencie przeszłości śląskiej ziemi. Dlatego praca ta jest godna polecenia, aby mogła trafić pod strzechy śląskich, i nie tylko śląskich domostw.

Z recenzji ks. dr. Piotra Góreckiego

W efekcie publikacja oddaje różnorodność stylów i podejścia do tego zagadnienia, wynikającą z bardzo różnorodnej formy prac, które napłynęły na konkurs, zostały nagrodzone, a następnie przygotowane do publikacji. […] Elementem wzbogacającym tę przygotowaną do druku publikację jest ikonografia złożona ze zdjęć i kopii dokumentów, najczęściej dotychczas przechowywanych w archiwach rodzinnych, które pierwszy raz zobaczyły światło dzienne.

                                                                                              Z recenzji dr. Dariusza Węgrzyna

Serdecznie polecamy!

do góry