• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj

Spotkanie z dr Aleksandrą Namysło, autorką książki „Po tej stronie był również Człowiek. Mieszkańcy przedwojennego województwa śląskiego z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej” – Katowice, 26 marca 2025

26.03.2025

26 marca 2025 r. w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach odbyło się spotkanie z dr Aleksandrą Namysło, autorką publikacji na temat historii Żydów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Prelekcja poświęcona będzie pomocy, jakiej udzielali Żydom w czasie II wojny światowej mieszkańcy Górnego Śląska.

Aleksandra Namysło - dr nauk humanistycznych, pracuje w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Katowicach oraz Muzeum Historii Polski. Współpracownik Muzeum Getta Warszawskiego, stypendystka Institute for Holocaust Research Yad Vashem w Jerozolimie. W latach 2018-2022 członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, członek Fundacji Brama Cukermana w Będzinie. Autorka wielu publikacji na temat historii Żydów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim oraz prac poświęconych relacjom polsko-żydowskim. Autorka m.in. książek: „Zanim nadeszła Zagłada... Położenie ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji niemieckiej” (2009); „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970” (2012). Redaktor naukowy publikacji: „Zagłada Żydów na polskich ziemiach wcielonych do Rzeszy w latach 1939-1945” (2008). Współautorka książki „Represje za pomoc Żydom na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej”, t. 1, Warszawa 2019 (z M. Grądzką-Rejak). Ostatnio ukazała się jej monografia pt. „Po tej stronie był również Człowiek. Mieszkańcy przedwojennego województwa śląskiego z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej” (2025).

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach, Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina oraz Filię nr 11 MBP w ramach Dni Kultury Żydowskiej.

 

do góry