• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj

IPN na Targach Książki w Katowicach, 8-10 listopada 2024

08.11.2024

Targi Książki w Katowicach 2024 – pasjonujące spotkania z historią i literaturą IPN

W dniach od 8 do 10 listopada 2024 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach przy pl. Sławika i Antalla stało się miejscem spotkań z najnowszą historią i publikacjami Instytutu Pamięci Narodowej. Stoisko IPN przyciągnęło szerokie grono odwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi oraz skorzystać z 25% zniżki na wszystkie publikacje. Targi w Katowicach to również cykl „Spotkania z Nauką”, w ramach którego odbyły się liczne panele dyskusyjne i spotkania autorskie, dedykowane miłośnikom historii i nauki.

W wydarzeniu wzięli udział Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Karol Polejowski, dyrektor Wydawnictwa IPN, dr Natalia Cichocka, dyrektor katowickiego Oddziału IPN w Katowicach, dr Andrzej Sznajder.

Inspirujące panele dyskusyjne i prezentacje

Program tegorocznych targów obejmował fascynujące debaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pierwszego dnia goście mieli okazję uczestniczyć w debacie na temat totalitaryzmów, podczas której prelegenci analizowali, jak systemy totalitarne funkcjonowały na Górnym Śląsku i jak były przedstawiane w historiografii. W programie znalazły się także panele poświęcone wymiarowi sprawiedliwości w stanie wojennym oraz roli IPN w popularyzacji historii.

W sobotę uwagę uczestników przyciągnęła dyskusja poświęcona popularnonaukowemu półrocznikowi IPN – „CzasyPismo”. Redaktorzy czasopisma opowiadali o najnowszym numerze, który zgłębia m.in. historię partii komunistycznej na Górnym Śląsku oraz losy zwykłych ludzi w czasach PRL. „CzasyPismo” wyróżnia się łączeniem historii lokalnej z wydarzeniami na skalę globalną, co stanowi unikalne spojrzenie na historię w Polsce.

Spotkania autorskie i promocje książek IPN

W programie znalazły się również liczne spotkania autorskie z autorami publikacji IPN. Targi Książki w Katowicach 2024 były niezwykłą okazją, by spotkać się z pasjonatami historii, autorami publikacji IPN oraz redaktorami czasopism naukowych. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko, uczestnikom paneli oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Wasze zaangażowanie i zainteresowanie literaturą historyczną sprawiły, że tegoroczne targi były wyjątkowym świętem historii i literatury.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej!

Więcej informacji o Targach Książki w Katowicach

8 listopada, w piątek odbyły się dyskusje panelowe poświęcone czasopismom IPN

Totalitaryzmy oswojone i zakłamane?

  • Główna debata redakcji czasopism naukowych IPN
    Uczestnicy: prof. Grzegorz Berendt, dr Franciszek Dąbrowski, prof. Adam Dziuba, prof. Cecylia Kuta, dr Mariusz Żuławnik
    Prowadzenie: dr Bogusław Tracz

Prezentacja 43. numeru półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość” poświęconego „wymiarowi sprawiedliwości” w stanie wojennym

  • Panel redakcji naukowej czasopisma „Pamięć i Sprawiedliwość”
    Uczestnicy: prof. Cecylia Kuta, dr Rafał Opulski, dr Marzena Grosicka, dr Przemysław Piątek
    Prowadzenie: dr Rafał Opulski

Rola „Przeglądu Archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej” w popularyzacji projektów realizowanych przez pion archiwalny IPN

  • Panel redakcji naukowej czasopisma „Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej”
    Uczestnicy: dr Mariusz Żuławnik, Paweł Tomasik, dr Stanisław Koller
    Prowadzenie: Paweł Tomasik

Rakowiecka 37: przekształcenie więzienia w Miejsce Pamięci. Prezentacja 5. numeru „Institute of National Remembrance Review”

  • Panel redakcji naukowej czasopisma „Institute of National Remembrance Review”
    Uczestnicy: dr Franciszek Dąbrowski, prof. Filip Musiał, dr Maciej Korkuć
    Prowadzenie: dr Franciszek Dąbrowski

Bezpieka – normalna tajna służba? O różnicy między policją polityczną a kontrwywiadem

  • Panel redakcji naukowej czasopisma „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989”
    Uczestnicy: prof. Filip Musiał, dr Marcin Kasprzycki, dr Rafał Opulski
    Prowadzenie: dr Rafał Opulski

Narracja globalna i lokalna, synteza czy „gęsty opis”? Dostosowanie czasopisma naukowego do oczekiwań czytelników i autorów

  • Panel redakcji naukowej czasopisma „Komunizm: System – Ludzie – Dokumentacja”
    Uczestnicy: prof. Adam Dziuba, dr Franciszek Dąbrowski, dr Marcela Gruszczyk (UŚ/„Wieki Stare i Nowe”), dr Dawid Madziar (UŚ/„Wieki Stare i Nowe”), dr Mateusz Sokulski (IPN/UŚ/„Wieki Stare i Nowe”)

9 listopada, w sobotę - drugim dniu targów zaprezentowaliśmy najnowsze publikacje wydane przez katowicki IPN w ramach panelu „Nie tylko Górny Śląsk“. Z autorami książek rozmawialiśmy o rozliczeniach ze zbrodniami okresu wojny na Górnym Śląsku, o szkolnictwie wojskowym i cywilnym dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego oraz o relacjach polsko-jugosłowiańskich w okresie PRL-u.

  • dr hab. Adam Dziurok, Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej przez Specjalny Sąd Karny w Katowicach w latach 1945–1946
  • dr Aneta Hoffmann, Szkolnictwo wojskowe i cywilne dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego 1943–1947
  • dr Mateusz Sokulski, Polska w polityce Jugosławii w latach 1968–1981
  • Historie wybitnych i zwykłych ludzi na łamach „CzasyPisma”. Wieczorny panel z udziałem dr. hab. Adama Dziuroka, dr Sebastiana Rosenbauma oraz dr Bogusława Tracza, zamknął dzień rozmowami o CzasyPismo, popularnonaukowym półroczniku IPN, który na kartach najnowszego numeru odsłania historie wybitnych i zwykłych ludzi. Uczestnicy mogli poznać fragmenty najnowszych artykułów i dowiedzieć się, jak czasopismo przybliża najnowsze odkrycia historyczne.
do góry