• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj

Konferencja historyczno-edukacyjna „Pamięć i Tożsamość - 80.rocznica zagłady Romów“ – Katowice, 6 września 2024

06.09.2024

6 września 2024 r., o godz. 10.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) odbyła się konferencja historyczno-edukacyjna „Pamięć i Tożsamość - 80.rocznica zagłady Romów“. W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele Stowarzyszenia Romów Śląskich,  Marek Wójcik, wojewoda śląski, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, zaproszeni goście oraz wybitni eksperci tematu.

W programie:

Pamięć o Zagładzie a tożsamość Romów - wystąpienie Jana Kwieka Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Romów Śląskich z siedzibą w Radzionkowie.

Zagłada europejskich Romów w KL Auschwitz - wykład dr. Piotra Setkiewicza kierownika Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Nie tylko obozy. Zagłada Romów polskich na prowincji na przykładzie ziemi łódzkiej – wykład Bartosza Bijaka naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.

Zagłada Romów (Porrajmos, Samudaripen) i rola pamięci w procesie budowania romskości. Od identyfikacji grupowej do tożsamości etnicznej, narodowej czy wielowymiarowej - wykład dra Łukasza Kwadransa z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorami wydarzenia byli Pełnomocnik Wojewody Śląskiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

do góry