Nawigacja

Aktualności

Warsztaty edukacyjne „Katyń. Fakty – opinie – kłamstwa” - Katowice, 15 maja 2024

  • Warsztaty edukacyjne „Katyń. Fakty – opinie – kłamstwa” - Katowice, 15 maja 2024. Fot.: K. Łojko IPN
    Warsztaty edukacyjne „Katyń. Fakty – opinie – kłamstwa” - Katowice, 15 maja 2024. Fot.: K. Łojko IPN

14 maja odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie pt. „Katyń. Fakty – opinie – kłamstwa”, prowadzone przez edukatorów Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach

W trakcie warsztatów Ryszard Mozgol, naczelnik OBEN IPN w Katowicach przedstawił podstawowe informacje dotyczące losów polskich jeńców wojennych w ZSRS w 1940 r., mechanizm podejmowania decyzji o ich wymordowaniu, przebieg zbrodni i walkę propagandową prowadzoną przez III Rzeszę i ZSRS o wykorzystanie zbrodni na Polskach do własnych celów politycznych.

W drugiej części warsztatów uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Śledztwo katyńskie”, w ramach którego identyfikowali ofiary Zbrodni Katyńskiej w oparciu o przygotowane karty, zawierające wizerunki odznak wojskowych, dystynkcji, odznaczeń i rzeczy osobistych. Warsztaty poprowadziła dr Angelika Blinda.

Katyń stał się symbolem komunistycznych zbrodni dokonanych na Polakach przez krwawy system polityczny Stalina. Odkrycie przez Niemców masowych grobów w czasie II wojny światowej zostało wykorzystane w 1943 roku przez propagandę III Rzeszy. Błyskawiczna reakcja propagandy sowieckiej i powojenna budowa tzw. kłamstwa katyńskiego nie pozwalała polskiemu społeczeństwu przez wiele lat na poznanie prawdy o losach jeńców zamordowanych w 1940 roku m.in. w Katyniu, Smoleńsku, Twerze i Charkowie.

do góry