Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej“ w Polskim Radiu Katowice

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2024 .

Na opowieść o niezwykłych wydarzeniach upamiętniających 80. rocznicę udziału Polskich Sił Zbrojnych w walkach w Europie Zachodniej (bitwy pod Monte Cassino, Falaise, Arnhem) zaprasza Ewelina Kosałka-Passia (Radio Katowice).

Do wysłuchania audycji zapraszamy zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 12.30.

Gościem pierwszego programu w styczniu był Michał Miwa-Młot (OBEN IPN Katowice), który opowiedział, dlaczego Polacy walczyli pod Monte Cassino oraz jak powstał II Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa i jaką drogą trafił do Włoch.

 

Edukacyjny kalendarz ścienny na 2024 r. „»Nadeszła chwila bitwy« . Polskie Siły Zbrojne w 1944 r.“ został opracowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Pretekstem do powstania wydawnictwa jest 80. rocznica opisywanych w nim wydarzeń - chęć przypomnienia o stoczonych przez polskich żołnierzy walkach oraz ich upamiętnienia. Kalendarz składa się z dwunastu kart poszczególnych miesięcy, na których zaprezentowano najważniejsze wydarzenia związane z największymi jednostkami Polskich Sił Zbrojnych w 1944 r. Narracja skupia się przede wszystkim na trzech formacjach: 2 Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Wszystkie zdjęcia wykorzystane w publikacji zostały wykonane w 1944 r. oraz poddane współczesnej koloryzacji. Przedstawiają żołnierzy wybranych jednostek w czasie najważniejszych działań, w których brali oni udział u boku aliantów na terenie Europy Zachodniej i we Włoszech. Stoczone przez nich bitwy okryły chwałą polskiego żołnierza. Pamięć o nich trwa nie tylko w dzisiejszej Polsce, ale również wśród mieszkańców terenów, które zostały wyzwolone spod niemieckiej okupacji dzięki poświęceniu Polaków.

Wybór zdjęć i opisy: Aleksandra Korol-Chudy. Współpraca: dr Mateusz Marek. Konsultacja i recenzja merytoryczna: dr Piotr Chmielowiec, dr hab. Sławomir Kalbarczyk, dr hab. Jerzy Kirszak. Projekt graficzny: Bogusław Nikonowicz | nikostudio.pl.

Koloryzacja zdjęć: Mikołaj Kaczmarek

Więcej o kalendarzu „»Nadeszła chwila bitwy«. Polskie Siły Zbrojne w 1944 r.“

do góry