Nawigacja

Aktualności

Finał XIII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni“ – Bielsko-Biała, 23 stycznia 2024

  • Finał XIII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni“. Fot.: IPN K. Łojko
    Finał XIII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni“. Fot.: IPN K. Łojko

Finał miał miejsce w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Młodzież zaprosili do zmagań Dorota Siwik, dyrektor ZSO im. AK oraz Artur Kasprzykowski z katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Najlepsi uczestnicy szkolnych eliminacji, 49 uczniów z 17 szkół ponadpodstawowych z Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Żywca i Bielska-Białej, rozwiązywali test, dotyczący historii Polski z lat 1976-1989, w tym także dziejów podbeskidzkiej "Solidarności".

Po zakończonym teście młodzież spotkała się z działaczami opozycji antykomunistycznej oraz członkami Solidarności Podbeskidzia: Andrzejem Kołodziejskim, Błażejem Dobrogoszczem oraz dr. Januszem Okrzesikiem oraz odebrała dyplomy i upominki - książki, ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz podbeskidzką "Solidarność".

Wyniki finału zostaną rozesłane do szkół do 26 stycznia 2024 r. Nagrody zostaną przekazane zwycięzcom indywidualnie.

Organizowany od 2010 r. Podbeskidzki Konkurs Historyczny "Solidarni" jest wspólnym przedsięwzięciem katowickiego Oddziału IPN i podbeskidzkiej "Solidarności". Finał zawsze odbywa się na przełomie stycznia i lutego - dla upamiętnienia podbeskidzkiego strajku generalnego "Solidarności", który trwał od 27 stycznia do 6 lutego 1981 r.

Polecamy serwis internetowy „Strajk generalny na Podbeskidziu”, będący częścią portalu „Twarze Solidarności“. To wspólna inicjatywa redakcji „Gościa Niedzielnego“ i katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

27 stycznia 1981 r., rozpoczął się strajk generalny „Solidarności“ Regionu Podbeskidzie. W kulminacyjnym momencie w tym proteście, który objął całe ówczesne województwo bielskie, uczestniczyło blisko 200 tysięcy osób. Po dziesięciu dniach, 6 lutego 1981 r., podpisane zostało porozumienie, spełniające żądania strajkujących - ze swych stanowisk odeszli najwyżsi przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, zarówno administracyjnych jak i partyjnych.

do góry