Nawigacja

Aktualności

VI Gra Miejska „Tropami Solidarności” – Bielsko-Biała, 9 grudnia 2023

W sobotę, 9 grudnia w Bielsku-Białej odbyła się szósta edycja Gry Miejskiej „Tropami Solidarności”, poświęconej historii podbeskidzkiej „Solidarności“. Wydarzenie zorganizowano w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Pierwsze miejsce- zespół mieszany uczniów ze szkół:
Zespół Szkół Technicznych i Handlowych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej.

Drugie miejsce:
Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej

Trzecie miejsce:
V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej

- Od pierwszej edycji nasza gra jest formą upamiętnienia tragicznej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i oddania hołdu tym wszystkim, którzy w tamtym czasie oddali swe życie za Solidarność i wolną Polskę, którzy byli bici, represjonowani, więzieni. To także upamiętnienie podziemnej działalności, którą podjęli ojcowie czy dziadkowie uczestników dzisiejszej gry – tłumaczy Bogdan Szozda, prezes bielskiego Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, które jest głównym organizatorem gry – we współpracy z harcerzami ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz podbeskidzką „Solidarnością” i bielskim biurem Instytutu Pamięci Narodowej.

W trakcie historycznej gry terenowej w Bielsku-Białej zespoły stanęły przed różnorodnymi wyzwaniami, symbolizującymi trudności i działania opozycji w okresie komunistycznego reżimu. Zadania były zróżnicowane, a kolejność ich wykonywania była dowolna, co wprowadzało element strategii. Gra łączyła w sobie elementy fabularnej gry terenowej oraz biegu na orientację. Zadaniem uczestników było wcielenie się w działaczy „Solidarności“, zmierzenie się z wyzwaniami czasów PRL-u i stanu wojennego.

Trzynaście 3-osobowych zespołów przez pięc godzin krążyło po ulicach Bielska-Białej gubiąc tajniaków i równocześnie szukając podziemnej drukarni i punktu przerzutu bibuły, próbując napisać na tradycyjnej maszynie do pisania tekst ulotki i wyszukać na starym radioodbiorniku audycji zachodniej rozgłośni. Uczestnicy musieli dopasować tablice rejestracyjne do miast na mapie przed podziałem województw. Trzeba było też przygotować transparent na zbliżająca się manifestację oraz dyskretnie namalować na miejskich murach antyreżimowe hasło. Te i inne zadania były elementami gry, która rozpoczęta na dziedzińcu bielskiego zamku a zakończyła się w siedzibie bielskiej „Solidarności”, gdzie odbyło się także spotkanie z dawnymi działaczami antykomunistycznego podziemia na Podbeskidziu, w tym także osobami represjonowanymi za taką działalność. Tam też zwycięskie zespoły oraz wszyscy pozostali uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody i upominki, ufundowane między innymi przez IPN.

Organizatorami gry są: Stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć“ i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej we współpracy z podbeskidzką „Solidarnością“ oraz bielskim biurem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice.

Więcej na Facebook https://www.facebook.com/TropamiSolidarnosci

{GALERIA:942564-942567}

 

do góry