-
„PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Katowickie czy dąbrowskie? Porozumienie czy porozumienia, czyli kiedy i co wynegocjowano w 1980 r. w Hucie Katowice? – 13 września 2023 -
Dr Jarosław Neja. fot. Krzysztof Łojko/IPN -
Negocjacje Komisji Rządowej z Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Hucie „Katowice”, Dąbrowa Górnicza, październik 1980 r. Autor nieznany. Fot. ze zbiorów Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza.
„Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.
Skąd wzięły się rozbieżności w nazewnictwie porozumień zawartych w Hucie Katowice w 1980 r.? Czy powinniśmy mówić i pisać o porozumieniu katowickim czy dąbrowskim? Jakie było znaczenie porozumień zawartych w Hucie Katowice? Porozumienie z 11 września 1980 r. było jedną z kilku umów podpisanych w Hucie Katowice w 1980 r. Ile umów wynegocjowano w tym miejscu? Poznaj historię jednego z najważniejszych porozumień zawartych w 1980 r., które dało podwaliny do powstania NSZZ „Solidarność”!
Z dr. Jarosławem Neją rozmawia Paweł Zawisza (OBBH IPN Katowice).
Polecamy:
artykuły dr. Jarosława Nei:
- „Matecznik komunistów czy region buntu?“
- Odmieniony region – robotnicy województwa katowickiego buntują się przeciw systemowi
„PodCzas. Podcast IPN Katowice“ poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. Podcast to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo“.