Nawigacja

Aktualności

„PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Gdzie i kiedy rozpoczęła się II wojna światowa? – 30 sierpnia 2023

  • „PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Gdzie i kiedy rozpoczęła się II wojna światowa?
    „PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Gdzie i kiedy rozpoczęła się II wojna światowa?

Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.

Czy warto spierać się o to gdzie i kiedy nastąpił pierwszy atak niemiecki rozpoczynający II wojnę światową? O jakiej godzinie, według niemieckich planów, miała rozpocząć się inwazja na Polskę? Jakie miejscowości dotychczas uważano za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej (Westerplatte, Wieluń, Tczew, Mosty) i czy katalog takich miejsc jest już wyczerpany? Dowiedz się, jak wyglądały pierwsze minuty II wojny światowej!

Z dr. hab. Grzegorzem Bębnikiem rozmawia Paweł Zawisza (OBBH IPN Katowice).

Grzegorz Bębnik – urodzony w 1970 r. dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Zajmuje się głównie problematyką II wojny światowej.

„PodCzas. Podcast IPN Katowice“ poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. Podcast to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo“.

do góry