Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” – Jaworzno, 12 lipca – 24 września 2023

Od 12 lipca 2023 r. na jaworznickim Rynku prezentowana była plenerowa wystawa pt. „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności", przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS.

Ekspozycja upamiętnia wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej, ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Na kolejnych planszach przypomniano m.in. bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię oraz zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

W Jaworznie wystawa była prezentowana do 24 września 2023 r.

Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w ponad 50 krajach na całym świecie będzie wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Wystawa zostanie przetłumaczona na ponad 20 języków świata i zaprezentowana na 6 kontynentach.

Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z naszą historią. W każdym państwie czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna ekspozycja lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego podczas walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich historii jest dużo więcej.

Cały projekt można śledzić na portalu szlakinadziei.ipn.gov.pl.

  • Projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.
    Projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

 

do góry