Nawigacja

Aktualności

„PodCzas. Podcast IPN Katowice” – „Henryk Sławik. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“, 24 maja 2023

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu historycznego „PodCzas. Podcast IPN Katowice”.

  • Podcast „PodCzas“ – „Henryk Sławik. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“, 24 maja 2023
    Podcast „PodCzas“ – „Henryk Sławik. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“, 24 maja 2023
  • Dr Tomasz Kurpierz. Fot. Krzysztof Łojko/IPN
    Dr Tomasz Kurpierz. Fot. Krzysztof Łojko/IPN

Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.

Kim był Henryk Sławik? Jakich bohaterskich czynów dokonał? Jak potoczyły się jego wojenne losy? Jak przywracano pamięć o tej wybitnej postaci? Po historię Henryka Sławika, który uratował kilka tysięcy polskich Żydów!

Z dr. Tomaszem Kurpierzem (OBBH IPN Katowice) rozmawia Paweł Zawisza.

Tomasz Kurpierz - absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr historii, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach, zajmuje się m.in. historią polityczną i społeczną Górnego Śląska w XX wieku oraz biografistyką, autor i współautor kilku książek, m.in. Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty, Katowice-Warszawa 2020; Zygmunt Lasocki 1867–1948. Między polityką a działalnością społeczną, Toruń 2009; „Solidarność” śląsko-dąbrowska 1980–1981. Szkic do monografii i dokumenty własne (współautor Jarosław Neja), Katowice 2012; Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980–1989, Katowice 2012; Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948, Katowice-Warszawa 2019 (współautorzy Adam Dziuba, Dariusz Węgrzyn)

„PodCzas. Podcast IPN Katowice“ poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. Podcast to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo“.

do góry