Nawigacja

Aktualności

Największe powstanie na Górnym Śląsku – przyczyny, przebieg i skutki III powstania śląskiego. > PodCzas. Podcast IPN Katowice <. 3 maja 2023 r.

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu historycznego > PodCzas. Podcast IPN Katowice <

  • &gt; PodCzas. Podcast IPN Katowice &lt;. Największe powstanie na Górnym Śląsku – przyczyny, przebieg i skutki III powstania śląskiego. 3 maja 2023 r. Katowice
    > PodCzas. Podcast IPN Katowice <. Największe powstanie na Górnym Śląsku – przyczyny, przebieg i skutki III powstania śląskiego. 3 maja 2023 r. Katowice

> PodCzas. Podcast IPN Katowice < rozmawiamy o historii Górnego Śląska w XX wieku, ludziach i wydarzeniach

Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.

Jakie były powody wybuchu III powstania śląskiego? Czy powstanie było spontanicznym zrywem Górnoślązaków czy drobiazgowo zaplanowaną akcją bojową? Jak polski rząd zareagował na wybuch powstania? Co w ostatecznym rozrachunku odegrało w powstaniu większą rolę – działania bojowe czy dyplomacja? POZNAJ historię III powstania śląskiego, które przyczyniło się do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonej Polski!

Z dr. hab. Grzegorzem Bębnikiem rozmawia Paweł Zawisza

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami:

Mirosław Węcki: Plebiscyt i III Powstanie Śląskie 1921 roku

> PodCzas. Podcast IPN Katowice < poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. > PodCzas. Podcast IPN Katowice < to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo”.

 

do góry