Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Katowicach, 28 lutego – 1 marca 2023

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzynasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Główne uroczystości odbyły się 1 marca 2023 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy placu ks. E. Szramka 1 w Katowicach. Uroczystość rozpoczęła się koncertem Orkiestry KWK „Wujek” Polskiej Grupy Górniczej. O godzinie 11.00 odbyła się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych (z udziałem pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach), po której uczestnicy przenieśli się na plac ks. E. Szramka. Tu odbył się m.in. wojskowy apel pamięci z udziałem żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, po którym uczestnicy i delegacje różnych środowisk złożyli kwiaty i wiązanki w kaplicy „Golgota Ojczyzny” w intencji wspólnej, dobrej pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Po zakończonych uroczystościach miało miejsce symboliczne spotkanie pokoleń przy żołnierskiej grochówce. Poza przedstawicielami urzędów państwowych i samorządowych, delegacjami z różnych instytucji, swoją obecnością zaszczycili m.in. członkowie wielu organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, a także młodzież szkolna z Katowic i Tychów.

W godzinach porannych pod pomnikiem „Gloria Victis” znajdującym się na terenie kwatery Żołnierzy Niezłomnych na katowickim cmentarzu komunalnym kwiaty złożyli: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, pułkownik rezerwy Zbigniew Piątek, konsultant Marszałka Województwa Śląskiego oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Oddziału IPN.

Wydarzeniem towarzyszącym był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę” z udziałem chóru, baletu i orkiestry symfonicznej, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Koncert  odbył się 28 lutego 2023 r. w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach przy ul. Sokolskiej 2. 

Główne uroczystości zostały zorganizowane przez Oddział IPN w Katowicach oraz parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.

Patronat honorowy: Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego, Jakuba Chełstowskiego marszałka województwa śląskiego oraz  Marcina Krupy, prezydenta miasta Katowice.

Patronat medialny: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice.

  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Katowicach, 1 marca 2022
    Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Katowicach, 1 marca 2022
  • Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę”.
    Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę”.
do góry