Nawigacja

Aktualności

Warsztaty „Jeden rok z życia opozycjonisty w latach 70. XX wieku w PRL-u“ w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?”

Jeden rok z życia opozycjonisty w latach 70. XX wieku w PRL-u” - to przygotowany przez dr Kornelię Banaś (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach) temat warsztatów poświęconych działaniom aparatu bezpieczeństwa wobec Kazimierza Świtonia, który cieszy się największą popularnością spośród tematów realizowanych w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?”.

Zajęcia poświęcone Kazimierzowi Świtoniowi prowadzone są w Oddziale IPN w Katowicach od 2006 r., a od roku 2009 także w innych oddziałach. Przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i składają się z dwóch części: w pierwszej - uczestnicy z pracownikiem archiwum zwiedzają magazyn akt jawnych Archiwum IPN, natomiast w części drugiej uczestniczą w zajęciach warsztatowych polegających na analizie źródłoznawczej wyselekcjonowanych i zanonimizowanych dokumentów ze sprawy operacyjnego rozpracowania kryptonim „Emisariusz”.

Warsztaty poświęcone Kazimierzowi Świtoniowi realizowane były również w ogólnopolskim projekcie przeznaczonym dla anglojęzycznych edukatorów z różnych krajów świata.

Warsztaty są realizowane w okresie roku szkolnego (od września do czerwca) dwa razy w miesiącu. Po powrocie do edukacji stacjonarnej systematyczne uczestnictwo w warsztatach kontynuują uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego  w Pszczynie. W najbliższym czasie z tematem działań SB wobec Kazimierza Świtonia zapozna się również grupa z Uniwersytetu III wieku z Tarnowskich Gór.

do góry