Nawigacja

Aktualności

Wykład „Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wybrane aspekty” – Częstochowa, 25 stycznia 2023

W środę 25 stycznia 2023 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbył się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice, pt. „Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wybrane aspekty”.

W niemieckim planie ataku na Polskę częstochowski odcinek frontu odgrywał szczególną rolę. Przez rejon Częstochowy wiodła bowiem najkrótsza droga z niemieckiej części Górnego Śląska na Warszawę. Był to zatem jeden z kluczowych kierunków niemieckiego uderzenia i to właśnie w tym rejonie nieprzyjaciel skoncentrował siły główne swej najsilniejszej 10 Armii w postaci XVI, IV i XV Korpusu Armijnego, które uderzyć miały właśnie pod Częstochową. Na drodze potężnego natarcia łącznie ośmiu niemieckich dywizji, w tym dwóch pancernych i dwóch lekkich, o świcie 1 września 1939 roku do boju stanęły trzy polskie jednostki z Armii „Łódź” i Armii „Kraków”: 7 Dywizja Piechoty oraz Wołyńska i Krakowska Brygada Kawalerii. Pomimo olbrzymiej przewagi liczebnej oraz sprzętowej przeciwnika, jednostki te z poświęceniem wykonywały zadanie prowadzenia działań opóźniających marsz nieprzyjaciela. Determinacja polskiego żołnierza spowodowała, że w pierwszych dniach II wojny światowej częstochowski odcinek frontu stał się areną niezwykle krwawych zmagań, które kosztowały niemieckiego agresora spore straty. Co rzadko jest podkreślane, 1 września 1939 roku, walczące na styku dwóch polskich armii Wołyńska Brygada Kawalerii i 7 Dywizja Piechoty, łącznie zadały nieprzyjacielowi jedne z największych strat w ludziach i sprzęcie, biorąc pod uwagę cały front polsko-niemiecki.

W czasie wykładu, licznie zgromadzeni uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, ile czołgów straciła niemiecka 4 Dywizja Pancerna pod Mokrą, który z bojów był najkrwawszy czy też która z jednostek Wojska Polskiego zadała przeciwnikowi największe straty.

Spotkanie stanowiło czternasty wykład z cyklu: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

O terminie kolejnego wykładu będziemy informować.

do góry