Nawigacja

Aktualności

Wykład „Czołgi na przedmieściach. Fakty i mity na temat obrony Częstochowy w 1939 roku” – Częstochowa, 15 grudnia 2022

W czwartek 15 grudnia w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, odbył się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice pt. „Czołgi na przedmieściach. Fakty i mity na temat obrony Częstochowy w 1939 roku”.

W czasie wykładu przypomniana została rola i zadanie tzw. "reduty częstochowskiej” oraz rodzaj i przebieg tworzących ją umocnień. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak w zarysie przebiegały działania bojowe 7 Dywizji Piechoty w obronie głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa” 2 września 1939 roku, a także zapoznali się z wybranymi epizodami wojennymi oraz ich bohaterami. Całość została zobrazowana licznymi fotografiami i dokumentami archiwalnymi, zdjęciami lotniczymi, mapami oraz zdjęciami współczesnymi.

Jednym z ważniejszych elementów spotkania była również próba zestawienia faktów dotyczących obrony Częstochowy w 1939 roku z licznymi mitami i krzywdzącymi stereotypami, które narastały przez dziesięciolecia głównie w okresie PRL-u, a które w świetle obecnej wiedzy nie mają racji bytu. Za przykład charakterystycznej dla okresu komunizmu „czarnej” propagandy posłużyły fragmenty artykułów i notatek prasowych z lat 50 i 60-tych dotyczących 7 Dywizji Piechoty, zamieszczanych w lokalnych wydawnictwach.

Spotkanie stanowiło trzynasty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

Kolejny wykład odbędzie się na początku lutego 2023 r.

  • Wykład „Czołgi na przedmieściach. Fakty i mity na temat obrony Częstochowy w 1939 roku” – Częstochowa, 15 grudnia 2022.
    Wykład „Czołgi na przedmieściach. Fakty i mity na temat obrony Częstochowy w 1939 roku” – Częstochowa, 15 grudnia 2022.

do góry