Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy edukacyjno-informacyjnej „Skwer Jeńców Ostaszkowa“ – Katowice, 24 października 2022

24 października na Skwerze Jeńców Ostaszkowa na katowickim Osiedlu Tysiąclecia odbyła się uroczystość odsłonięcia kolejnej już tablicy edukacyjno-informacyjnej poświęconej historii przedwojennej Policji Województwa Śląskiego, a w szczególności tragicznym losom policjantów po 17 września 1939 r. – często ofiar zbrodni katyńskiej.

W trakcie uroczystości dr Dominik Abłamowicz (OBUWiM IPN Katowice) zarysował ideę przygotowywania przez IPN tablic informacyjnych poświęconych patronom ulic i skwerów. Następnie Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” przedstawił krótką informację o historii przedwojennej Policji Województwa Śląskiego, jak też o losach policjantów, którzy pełniąc nadal służbę we wrześniu 1939 r. cofali się wraz z Armią Polską – w wyniku przesuwania frontu walk niemiecko-polskich – na wschodnie rubieże ówczesnej Rzeczypospolitej. Tu po 17 września i wkroczeniu Armii Czerwonej wielu z policjantów (ale też żołnierzy WP) dostało się w ręce Sowietów. Blisko dwadzieścia dwa tysiące z nich zostało zamordowanych bez wyroku sądu, a ich szczątki spoczęły w dołach śmierci m.in. w Katyniu, Miednoje (Rosja) oraz Charkowie i Kijowie-Bykowni (ob. Ukraina).

Po krótkiej prelekcji nastąpiło odsłonięcie tablicy przez Teresę Bracką – prezes  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Katowicach, Jolantę Ścibor – członka zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, podinsp. Marcina Wieczorkiewicza – komendanta Komisariatu Policji VII w Katowicach oraz Jarosława Podworskiego z Oddziału IPN w Katowicach. Na zakończenie trębacz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odegrał na trąbce pieśń „Śpij kolego”, oddając symbolicznie w imieniu wszystkich zgromadzonych część zamordowanym policjantom.

Tablica powstała z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, staraniem Oddziału IPN w Katowicach, we współpracy z zarządcą terenu – Spółdzielnią Mieszkaniową „Piast”.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele policji, członkowie Rady Dzielnicy nr 7 Osiedla Tysiąclecia, młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza, XV Liceum Ogólnokształcącego  im. rtm. Witolda Pileckiego oraz mieszkańcy Katowic.

Do obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie niedaleko Kalinina (ob. Twer) w Rosji trafiło ponad 1200 policjantów śląskich, wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną w końcu 1939 r. na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Prawie wszyscy zostali zamordowani w kwietniu i maju 1940 r., a ich szczątki spoczęły w dołach śmierci w nieodległym Miednoje. Dopiero w latach 1999–2000 powstał tu polski cmentarz wojenny – jeden z kilku związanych ze zbrodnią katyńską.

do góry