Nawigacja

Aktualności

Rajd Historyczno-Turystyczny IPN w Katowicach „Szlakiem wspomnień o 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka”, 28 do 30 września 2022

W dniach od 28 do 30 września 2022 r. odbył się kolejny Rajd Historyczno-Turystyczny IPN w Katowicach. Była to jubileuszowa, dwudziesta tego typu impreza zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach we współpracy z harcerzami Boguszowickiego Stowarzyszenia-Kulturalnego „Ślady”. Przeznaczona dla szkół ponadpodstawowych reprezentowanych przez 3 osobowe zespoły wraz z opiekunami.
Jak zawsze, program rajdu był dość napięty. W pierwszy dzień, po przejeździe z Katowic do Rabki uczestnicy przeszli 16 kilometrową trasą przez Maciejową i Stare Wierchy na Turbacz. W schronisku odbył się wykład historyczny wygłoszony przez historyka IPN. W drugim dniu uczniowie napisali test wiedzy z historii, a następnie przeszli tor sprawnościowy przygotowany przez harcerzy. Wieczorem nastąpiło ogłoszenie wyników rywalizacji i wręczenie nagród. Ostatniego dnia grupa zeszła do Łopusznej, stamtąd nastąpił powrót autokarem do Katowic.
W związku z przypadającą w tym roku 130. rocznicą urodzin gen. Stanisława Maczka tematyka rajdu dotyczyła tej postaci. Szczególnie upamiętniono losy generała jako dowódcy 1 Dywizji Pancernej na Zachodzie oraz jego bój pod pobliskim Jordanowem na czele 10 Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r.

 

 

do góry