Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu „Krzyk i Kolce Róż – Aparat represji w Mysłowicach w latach 1939-1945 i 1945-1946“

  • Fot. Facebook – Dariusz Wójtowicz - Prezydent Mysłowic .
    Fot. Facebook – Dariusz Wójtowicz - Prezydent Mysłowic .
  • Fot. Facebook – Dariusz Wójtowicz - Prezydent Mysłowic .
    Fot. Facebook – Dariusz Wójtowicz - Prezydent Mysłowic .

4 września 2022 r. w Parku Promenada w Mysłowicach odbyła się premiera filmu „Krzyk i Kolce Róż – Aparat represji w Mysłowicach w latach 1939-1945 i 1945-1946“.

Projekcję przy miejscu pamięci przygotował Mysłowicki Ośrodek Kultury, a wydarzenie poprowadził dyrektor Michał Skiba. W dyskusji towarzyszącej premierze uczestniczył m.in. Jarosław Podworski, pracownik Oddziału IPN w Katowicach.

Dokument opowiada o dramatycznej historii obozu pracy Rosengarten w Mysłowicach.

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Bednarczuk.

Podczas II wojny światowej Zastępcze Więzienie Policyjne w Mysłowicach budziło grozę. Każdy kto tam trafiał, zazwyczaj spędzał w tym miejscu trzy najgorsze miesiące swojego życia, by później zostać deportowanym prosto do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Brutalne śledztwa, tortury i głód - tak wyglądała codzienność w nazywanym przez więźniów "Rosengarten", czyli "Ogrodzie Róż". Nie inaczej było gdy obóz przejęli w 1945 r. komuniści. Film dokumentalny pt. "Krzyk i Kolce Róż" przedstawia historię tego naznaczonego krwią polskich patriotów miejsca, o którego istnieniu do dzisiaj wiele osób nie wie.

W filmie udział wziął dr Wacław Dubiański, zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Katowicach, autor książki „Obóz Pracy w Mysłowicach w latach 1945–1946”.

W dokumencie wykorzystano materiały archiwalne m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej.

Film został sfinansowany przez Gminę Mysłowice oraz powstał w we współpracy z Muzeum Miasta Mysłowic. Realizacja filmu została objęta honorowym patronatem prezydenta Mysłowic Dariusza Wójtowicza.

 

do góry