Nawigacja

Aktualności

83. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego

17 sierpnia 2022 r., w 83. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego, delegacja katowickiego IPN w składzie: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach złożyła kwiaty na grobie dyktatora III powstania śląskiego. 

Dyktator III powstania śląskiego stał się współtwórcą odrodzenia Rzeczpospolitej. Przebył w życiu drogę, która doprowadziła go do postawy demokratycznej, opartej na uniwersalistycznej myśli chrześcijańskiej. Współcześnie postać i myśl polityczną działacza narodowego upamiętniają nazwy ulic i pomniki. Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dzielnica Siemianowic Śląskich). Był najstarszym synem Józefa i Karoliny Korfantych. Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech, co stanowiło swoistą deklarację poczucia narodowego młodego Korfantego. W wyborach z 1903 r. Korfanty został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak, do parlamentarnego Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech. Wobec niekorzystnego przebiegu rozmów w sprawie podziału Górnego Śląska w 1921 roku strona polska zdecydowała się na sięgniecie po rozwiązanie zbrojne, jako polityczną manifestację woli Górnoślązaków. III powstanie śląskie wybuchło z 2/ 3 maja 1921 r., a Korfanty stanął na jego czele jako dyktator.

Polecamy biograficzną wystawę elementarną „Wojciech Korfanty“, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, prezentującą postać Wojciecha Korfantego.

do góry