Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy! 79. rocznica Zbrodni Wołyńskiej – Katowice, 11 lipca 2022

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

W 79. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, 11 lipca 2022 r. w Katowicach Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN – UPA i NKWD w latach 1939-1947. Tablica pamiątkowa znajdująca się na ścianie kaplicy na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza została ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w 2004 r.  

Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”.

Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi badania naukowe, realizuje prace poszukiwawcze i działania upamiętniające w kontekście ludobójstwa na Wołyniu.

do góry