Nawigacja

Aktualności

Odbierz swoją odznakę pamiątkową "Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty" - Lubliniec, 25 czerwca 2022

Już w najbliższą sobotę 25 czerwca, od godz. 12.30 na Rynku Głównym w Lublińcu rozdawane będą odznaki pamiątkowe "Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty", wydane przez katowicki Oddział IPN z okazji 100. rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą (1922-2022). Orły będą rozprowadzane podczas wspólnej akcji przez harcerzy z Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, Adama Kurusa z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach oraz członków Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.

Ilość egzemplarzy będzie ograniczona.

Nowa odznaka stanowi wyjątkową propozycję Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach dla kolekcjonerów oraz pasjonatów historii i jest czwartą z odznak pamiątkowych poświęconych historii Górnego Śląska w latach 1919-1922.

Wpinka jest repliką oryginalnej odznaki orła śląskiego, którego prawo noszenia na łapkach kurtek mundurowych i płaszczy przyznano pułkowi w 1929 r., na pamiątkę jego wkroczenia na Ziemię Lubliniecką i zajęcia Lublińca 26 czerwca 1922 r. Replikę wykonano na podstawie oryginalnego orła śląskiego 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty odnalezionego na jednym z pól bitewnych z września 1939 roku i znajdującego się w zbiorach Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.

Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty został także dołączony do okolicznościowego folderu Poczty Polskiej, towarzyszącemu emisji znaczka pocztowego „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”.

Odznaki będą również dostępne w ograniczonej ilości w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach (ul. św. Jana 10) oraz w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. NMP 52).

Koordynacja projektu: Adam Kurus

do góry