Nawigacja

Aktualności

Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Przybycina znakiem pamięci „Tobie Polsko” w Lublińcu, 25 czerwca 2022

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Miasta Lubliniec zapraszają na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Przybycina znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej, harcerzy oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 25 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym pw. św. Mikołaja w Lublińcu przy ul. Plebiscytowej.

Śp. Franciszek Przybycin urodził się 30 marca 1900 r. w Biskupicach (pow. zabrski). W latach 1919-1921 należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Był uczestnikiem trzech powstań śląskich. Podczas I powstania walczył w ramach straży granicznej, a podczas II powstania walczył z policją niemiecką. W czasie III powstania transportował broń i amunicję, a później walczył kolejno na terenie: Zabrza, Rudy Śląskiej, Biskupic oraz powiatu Strzeleckiego. W latach 1921-1922 służył w Policji Plebiscytowej. W 1933 r. wstąpił do Związku Powstańców Śląskich. Działał również w Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie w 1936 r. objął funkcję naczelnika. W 1939 r. został aresztowany przez Gestapo, jednak został zwolniony z nakazem meldowania się. Podczas okupacji niemieckiej pracował jako elektryk. Po wyzwoleniu pracował w Zakładzie Psychiatrycznym w Lublińcu. Został odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi (1930 r.). Zmarł 20 lutego 1970 r.  

Zobacz również: http://historialubliniec.slask.pl/index.php/franiszek-przybycin

  • Grób Franciszka Przybycina.
    Grób Franciszka Przybycina.
  • Zdjęcie rodzinne Franciszka Przybycina.
    Zdjęcie rodzinne Franciszka Przybycina.

 

do góry