Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętniająca 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 82. rocznicę zbrodni katyńskiej – Katowice, 21 kwietnia 2022

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, w katastrofie samolotu rządowego z polską delegacją udającą się na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią, były Prezydent RP na Wychodźstwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby, w tym najwyżsi dowódcy wojskowi, parlamentarzyści, kombatanci, duchowni, członkowie rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej i szefowie wielu instytucji państwowych (m.in. Janusz Kurtyka - prezes IPN, i Janusz Krupski - zastępca Prezesa IPN w l. 2000-2006).

21 kwietnia 2022 r. w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 82. rocznicą zbrodni katyńskiej. Rozpoczęły się mszą się, w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która została odprawiona w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę, która upamiętnia kapelanów Wojska Polskiego, posługujących na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, ofiary zbrodni katyńskiej: ks. mjr. Stanisława Matznera i ks. kpt. Jerzego Wrazidło. Tablica została sfinansowana ze środków IPN. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Ofiar Katynia, gdzie złożono kwiaty i wiązanki. W wydarzeniu wziął udział Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN  w Katowicach.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Komitet Organizacyjny „Obchodów Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Lotniczej w Smoleńsku”.

  • Program uroczystości upamiętniającej 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 82. rocznicę zbrodni katyńskiej w Katowicach.
    Program uroczystości upamiętniającej 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 82. rocznicę zbrodni katyńskiej w Katowicach.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Twerze. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach m.in. w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

do góry