Nawigacja

Aktualności

Racibórz oddaje hołd Żołnierzom Niezłomnym – Racibórz, 27 lutego 2022

W obchodach wziął udział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

27 lutego 2022 r. odbyły się Raciborskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas których został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej Ojczyźnie. W raciborskim więzieniu przetrzymywano Żołnierzy Niezłomnych, znanych z imienia i nazwiska, którzy zmarli i spoczęli na raciborskiej „Łączce” – cmentarzu Jeruzalem. Dla ich upamiętnienia przy zakładzie karnym w Raciborzu stanął Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Obchody zostały zorganizowane przez Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych. W jego składzie znalazł się m.in. prezes IPN Karol Nawrocki oraz dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder.

Obchody rozpoczęły się od sympozjum „Poszukiwania i identyfikacja Żołnierzy Wyklętych zmarłych w raciborskim więzieniu i pochowanych na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu” w sali głównej Sądu Rejonowego w Raciborzu. W dyskusji wzięli udział m.in. dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. O godz. 12.00 została odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezesa IPN. dr. Karola Nawrockiego. 

 Jak naiwni byli i nadal pozostają ci, którzy w przeszłości, w historii, widzą tylko zapis minionej rzeczywistości. Którzy nie dostrzegali, nie chcą do dzisiaj, dojrzeć pewnych funkcjonujących mechanizmów działania, nie chcą spoglądać w przeszłość, aby budować nasz dobrobyt spokój i bezpieczeństwo w XXI w. i myśleć o naszej przyszłości – mówił prezes Instytutu podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, nawiązując zarówno do wydarzeń historycznych, jak i najnowszych.

– Gdy w XIX w. polscy partyzanci walczyli w powstaniu styczniowym o wolną i niepodległą Polskę, to carska Rosja nazywała ich terrorystami. Kiedy w 1920 r. bolszewickie hordy szły na Europę, to jak twierdzili Sowieci, szli po to, żeby budować nowy, wolny i demokratyczny świat. Także po 17 września 1939 r. Związek Sowiecki, jak sam chciał twierdzić, wyzwalał zachodnią Białoruś i zachodnią Ukrainę, a dwa zgromadzenia tych państw, same rzekomo poprosiły o tę wolność, która była zniewoleniem i końcem znanej wówczas Europy. Wyzwoliciele, jak chcieli siebie nazywać, przyszli także do Polski w roku 1945, po to, aby mordować polskich bohaterów, gwałcić polskie kobiety i niszcząc ducha niepodległości Polski – przypomniał dr Nawrocki. – Także dzisiaj,  w XXI w.  – podkreślił – widzimy sekwencję działania historycznego. Przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej, a z Leninem i Stalinem w swojej głowie i w sercach, żołnierze „wyzwalają” Ukrainę mordując kobiety, dzieci i zabijając żołnierzy niepodległego państwa.

– W roku 1945 żołnierze podziemia antykomunistycznego nie zgodzili się  na kłamstwo i propagandę. Nie ugięli się przed wielką siłą Związku Sowieckiego najwierniejsi z wiernych, którzy wypełniali przysięgę złożoną w roku 1939. Kilkunastu z nich straciło życie w raciborskim więzieniu – powiedział prezes Instytutu podczas uroczystości odsłonięcia poświęconego im pomnika.

Na zakończenie zaplanowano koncert ku czci Niezłomnych w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Śląskiej wraz z solistami – Requiem d-moll (KV 626) W.A. Mozarta, prapremiera Muzyka Aniołów A. Wesołowskiego w Raciborskim  Centrum Kultury. 

* * *

Są w Polsce miejsca szczególne, w których Niezłomni – jeśli nie oddali życia na polu bitwy – tracili życie w kazamatach ubeckich, w czasie tortur czy w komunistycznych więzieniach, gdzie odbywali niesłuszną karę po tzw. pokazowych procesach sądowych w straszliwych warunkach. Takim miejscem kaźni był budynek raciborskiego więzienia. Przetrzymywano tam Żołnierzy Niezłomnych, znanych z imienia i nazwiska, którzy zmarli i spoczęli w bezimiennych grobach na raciborskiej „Łączce” – cmentarzu Jeruzalem. Dla ich upamiętnienia przy zakładzie karnym w Raciborzu stanął Pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi identyfikację Niezłomnych, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947–1952.

Podczas pierwszego etapu prac poszukiwawczych, w listopadzie 2020 r. na cmentarzu „Jeruzalem” pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki 9 ofiar. Na przełomie czerwca i lipca 2021 r. Biuro Poszukiwań przeprowadziło drugi etap prac poszukiwawczych. W typowanych miejscach odnaleziono szczątki 6 osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być straceni i zmarli w latach 1947–1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani.

Więzienie Centralne w Raciborzu przyjmowało po wojnie skazanych z całej Polski, w tym także karanych za działalność niepodległościową. Większość osadzonych, którzy w latach 1945–1956 zmarli, prawdopodobnie z powodu epidemii gruźlicy w zimnych, przepełnionych celach – pogrzebano na cmentarzu „Jeruzalem”.

Nekropolia jest wyjątkowa ze względu na zachowane na jej tyłach, w niemal nienaruszonym stanie, powojenne pochówki, co umożliwia badanie archeologiczne w pierwotnym ułożeniu spoczynkowym.

do góry