Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy” - 29 marca 2022

  • Seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy“
    Seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy“

W seminarium realizowanym w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyli nauczyciele przedmiotów humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotu historia. Celem spotkań było przedstawienie i zapoznanie uczestników z zapomnianymi naukowcami, a także ich osiągnięciami w takich dziedzinach jak matematyka, fizyka, medycyna, biologia, chemia czy szeroko rozumiana technika XX wieku.

W ramach cyklu spotkań zaprezentowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne przygotowane w ramach projektu "Giganci nauki". Publikacja prof. dr hab. Bolesława Orłowskiego "Swego nie znacie. Polski wkład do cywilizacji naukowo-technicznej" oraz cykl dwunastu filmów biograficznych. Najważniejsze informacje zawierają również infografiki edukacyjne składające się z 20 plansz przybliżających w atrakcyjny graficznie sposób najważniejsze dokonania przedstawionych osób, ale także wyjaśniające zastosowanie wynalazków lub ich innowacyjność.

Program szkolenia obejmował cykl wykładów, które wygłosili zaproszeni goście: dr Michał Spurgiasz z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Anna Lorenc z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz pracownicy OBEN Katowice ( Ryszard Mozgol, dr Anna Zaczkowska).

Program szkolenia - wtorek 29 marca 2022 roku (16:45 - 18:45):

  • dr Anna Zaczkowska, Zamiast wstępu. Dlaczego naszym tematem jest historia nauki i techniki?

W krótkim wykładzie otwierającym szkolenie zostały poruszone problemy tworzenia się struktur polskiej nauki oraz kształcenia wyższego na terenie poszczególnych zaborów.

  • dr Anna Lorenc, Początki koloru w fotografii. System Jana Szczepanika i wybrane systemy fotografii barwnej z lat 1855–1936.

 Jan Szczepanik był jednym z polskich wynalazców, który stworzył system fotografii barwnej, jego osiągnięcia przybliżył wykład profesjonalnego fotografa i jednocześnie historyka fotografii – dr Anny Lorenc.

  •  dr Michał Spurgiasz, Historia szkoły lwowsko-warszawskiej.

 W trakcie wystąpienia słuchacze zapoznali się z barwnymi sylwetkami największych myślicieli szkoły lwowsko-warszawskiej (między innymi Kazimierz Ajdukiewicz, Tadeusz Kotarbiński, Alfred Tarski), jej historią od założenia na Uniwersytecie we Lwowie do upadku oraz wpływem na inne polskie uczelnie w szczególności Uniwersytet Warszawski. Wykład zakończył się podsumowaniem nakreślającym znaczenie szkoły lwowsko-warszawskiej, dla nauki polskiej i światowej.

  •  Szkolenie zamknął wykład Ryszarda Mozgola poświęcony mało znanej (lecz niezwykle ciekawej) biografii pioniera polskiej awiacji - lotnika Emanuela Małyńskiego.

 Koordynatorem ogólnopolskim projektu jest Magdalena Wujda.

 Koordynator regionalny IPN Katowice: dr Anna Zaczkowska, tel. (32) 207 07 14, mail: anna.zaczkowska@ipn.gov.pl

 Szkolenie odbyło się za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Obecność na spotkaniu była podstawą do wystawienia imiennego zaświadczenia po ukończeniu szkolenia.

do góry