Nawigacja

Aktualności

Spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Linerta „Jerzego Adama Brandhubera obrazy Auschwitz“

  • Spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Linerta „Jerzego Adama Brandhubera obrazy Auschwitz“.
    Spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Linerta „Jerzego Adama Brandhubera obrazy Auschwitz“.

20 stycznia 2022 r. o godz. 16.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (III piętro) odbyło się spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Linerta „Jerzego Adama Brandhubera obrazy Auschwitz“. Spotkanie poprowadziła dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ.

Sylwetka Jerzego Adama Brandhubera (1897-1981) zasługuje na uwagę i pamięć przynajmniej z trzech powodów: był utalentowanym artystą malarzem, więźniem obozu Auschwitz oraz wieloletnim pracownikiem Muzeum Auschwitz.

Na książkę, ukazującą się w 40. rocznicę śmierci artysty, składają się: obszerny biogram autorstwa prof. Andrzeja Linerta, trzy teksty wspomnieniowe Brandhubera oraz przegląd jego twórczości artystycznej, w tym 60 szkiców na tematy obozowe powstałych w latach 1946-1949 (podzielonych na cykle: „Oświęcim”, „Rampa” i „Kwarantanna”, przechowywanych obecnie w Zbiorach Muzeum).

Jego rysunków nie sposób pomylić z pracami innych artystów, gdyż udało mu się wypracować swój własny, niepowtarzalny styl. We wstępie do jednego z katalogów wydanych w latach 60. XX wieku ówczesny dyrektor Muzeum Auschwitz, Kazimierz Smoleń, zaznaczył: „Dojrzałość artysty przejawia się w przemyślanym, oszczędnym traktowaniu każdej kreski, zmierzającej do unikania fotograficznego ujęcia danej sceny, a podkreślenia jej psychologicznego, uczuciowego znaczenia”.

Auschwitz naznaczyło życie Adama Jerzego Brandhubera na zawsze. W 1979 roku, czyli na dwa lata przed śmiercią, wyznał: „Jeszcze obecnie malując, potrafię przeżyć to wszystko i to jeszcze głębiej aniżeli kiedyś”.

Spotkanie odbyło się z udziałem zaproszonych gości.

do góry