Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” – Katowice, 27 grudnia 2021

27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dla uczczenia tego wydarzenia, Instytut Pamięci Narodowej wraz z wojewodami w całym kraju zaplanował prezentację wystawy „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”.

W Katowicach ekspozycja została otwarta w poniedziałek 27 grudnia przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przez dyrektora katowickiego oddziału IPN dr Andrzeja Sznajdera oraz wicewojewodów śląskich Jana Chrząszcza i Roberta Magdziarza. 

Powstanie Wielkopolskie trwające od 27 grudnia 1918 r. do 16 lutego 1919  r. przesądziło o przyłączeniu do odradzającej się Rzeczypospolitej całej Wielkopolski, do niedawna stanowiącej prowincję poznańską państwa niemieckiego –  mówił dyrektor IPN w Katowicach Andrzej Sznajder.

Ta niezwykła historia to jedna z odsłon, jeden z wielu rozdziałów walki Polaków o kształt granic w Rzeczypospolitej. Ona się wiąże oczywiście i splata z historią naszego regionu, bo już w następnych miesiącach, w sierpniu 1919 r., następnie w sierpniu 1920 r. toczyły się walki o przynależność Górnego Śląska do Polski. To osobny rozdział, który można tu opowiedzieć, łączący Górny Śląsk z Wielkopolską – powiedział A. Sznajder.

Ta wystawa pokazuje, że mieszkańcy województwa śląskiego pamiętają o bohaterskich obywatelach Wielkopolski. To były 52 dni wielkiego obywatelskiego zrywu o wolność – dodał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Na wystawie przygotowanej przez Oddział IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem: jego genezę, okoliczności wybuchu oraz przebieg. Dokonano w niej także próby bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

Ekspozycja była prezentowana przed siedzibą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do 31 stycznia 2022 r. (od strony pl. Sejmu Śląskiego).

  • Otwarcie wystawy „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”
    Otwarcie wystawy „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”
  • Otwarcie wystawy „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”
    Otwarcie wystawy „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest naszą powinnością i zobowiązaniem wobec przodków walczących za naszą Ojczyznę. Kierując się tą intencją, 11 czerwca 2021 r. dr hab. Rafał Reczek – dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu oraz przedstawiciele pięciu wielkopolskich instytucji (Tomasz Łęcki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tadeusz Musiał – prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, dr Dariusz Grzybek – prezes Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Jacek Gursz – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski) podjęli inicjatywę ustanowienia 27 grudnia, dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, świętem państwowym – świętem wszystkich Polaków. Uzbierawszy kilka tysięcy podpisów, 6 września 2021 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego inicjatorzy akcji oraz delegacja z Wielkopolski uczestniczyli we wręczeniu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Ostatnim aktem procedury, a zarazem uroczystym jej zwieńczeniem, było złożenie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę popisu pod ustawą, co miało miejsce 23 listopada 2021 r. i odbyło się w symbolicznym miejscu, jakim jest hotel Bazar w Poznaniu, z którego w grudniu 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę.

do góry