Nawigacja

Aktualności

Podziemna ekspozycja „14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” w kopalni Guido w Zabrzu

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego.

„14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” – to motyw przewodni podziemnej trasy turystycznej znajdującej się na poziomie 320 Kopalni Guido w Zabrzu, którą zwiedzać będzie można już od 9 grudnia. Wspólny projekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach upamiętnia najdłuższy w historii Polski podziemny strajk górników, który odbył się w 1981 roku.

Mija właśnie 40 lat od wydarzeń, które zmieniły ówczesną rzeczywistość i wywarły olbrzymi wpływ na współczesny świat – były bowiem drogą do wolności, jaką znamy dzisiaj. Mowa o grudniu 1981 roku, kiedy to przez Polskę przetoczyły się fale strajków. Najdłuższy z nich miał miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu gdzie niemal dwa tysiące górników spędziło aż 14 dni, 650 metrów pod ziemią. Nowa trasa zwiedzania w Kopalni Guido w Zabrzu to wyjątkowa forma uhonorowania bohaterów tamtego wydarzenia.

Jak wyglądało życie w kopalnianej rzeczywistości? Co było najtrudniejsze? Nie da się w pełni odtworzyć atmosfery tamtych dni, ale trasa turystyczna w Kopalni Guido z pewnością przybliży ją na tyle, by móc dziś zrozumieć, jak wielkie było to poświęcenie. Turyści będą mogli doświadczyć, jak w podziemnych wyrobiskach, bez dostępu do światła dziennego i bieżącej wody oraz z mocno ograniczonym zapasem żywności, organizowano sobie codzienne życie. Z dala od rodzin, w strachu, niepewności i ze szczątkowym dostępem do informacji na temat tego, co działo się na powierzchni, protestujący spędzili pod ziemią dwa tygodnie, w tym również Święta Bożego Narodzenia! Trasa na poziomie 320 w Kopalni Guido została przygotowana w oparciu o wspomnienia strajkujących z KWK Piast oraz pamiętnik Janusza Pioskowika, uczestnika strajku, który dokumentował to, co działo się wtedy pod ziemią.

Trasa Strajk. 14 dni pod ziemią jest udostępniona dla zwiedzających, w Kopalni Guido, przy ul. 3 Maja 93 w Zabrzu, od 9 grudnia do końca marca 2022 r.

Wspólny projekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach został sfinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Funduszu Patriotycznego.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, honorowym patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz honorowym patronatem przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność Dominika Kolorza.

8 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie podziemnej ekspozycji  „14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” w kopalni Guido w Zabrzu. W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Mat. prasowy MGW w Zabrzu

 

  • Otwarcie podziemnej ekspozycji „14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” w kopalni Guido w Zabrzu. Mat. MGW w Zabrzu
    Otwarcie podziemnej ekspozycji „14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” w kopalni Guido w Zabrzu. Mat. MGW w Zabrzu
  • Otwarcie podziemnej ekspozycji „14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” w kopalni Guido w Zabrzu. Mat. MGW w Zabrzu
    Otwarcie podziemnej ekspozycji „14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” w kopalni Guido w Zabrzu. Mat. MGW w Zabrzu

 

do góry